Art dhe Kulturë

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Popular actress Olivia Newton-John has died today at the age of 73 after a long battle with breast cancer.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

The sad news was made public by her husband John Easterling, on the actress's profile on "Facebook".

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

"Olivia Newton-John passed away peacefully at her home in Southern California this morning, surrounded by family and friends. We ask that everyone respect the family's privacy during this very difficult time.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

"Olivia has been a symbol of triumph and hope as she battled breast cancer for more than 30 years," he writes.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Familja kërkoi që në vend të luleve t'i jepeshin donacione organizatës së saj të kancerit, Fondacionit Olivia Newton-John.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Ndër të parët që i dedikuan fjalë të ndjera aktores ishte John Travolta, bashkë-ylli i saj në filmin Grease, që katapultoi karrierën e Olivias.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

“E dashura ime Olivia, ti na e bëre të gjithëve jetën shumë më të mirë. Ndikimi yt ishte i pabesueshëm. Të dua shumë.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Do të jemi përsëri bashkë një ditë. I yti që në momentin e parë që të pashë dhe përgjithmonë! Danny yt, John-i yt” shkruan Travolta në një postim në Instagram.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Olivia ka lënë pas vajzën e saj 36-vjeçare, Chloe Lattanzi, e cila i bëri një dedikim në Instagram vetëm tre ditë më parë. “Unë e adhuroj këtë grua. Mami im. Shoqja ime më i mirë”, tha ajo.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

Aktorja mundi dy herë kancerin e gjirit, por u diagnostikua përsëri në vitin 2017.

Në një intervistë në vitin 2020, duke folur për sëmundjen ajo tha se kishte sërish shpresë se do ta fitonte betejën: “Ka qenë pjesë e jetës sime për kaq shumë kohë. Ndjeva se diçka nuk shkonte. Është shqetësuese kur të kthehet, por mendova “do ta kaloj përsëri””.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

“Kam pasur dhe po kaloj një jetë të mrekullueshme, kështu që nuk kam ankesa. Vërtet nuk kam. Të gjithë kemi diçka që duhet të kalojmë në jetë. Kjo ka qenë sfida ime,” ka deklaruar në një tjetër intervistë aktorja.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

E lindur në Angli, familja e saj u transferua në Melburn, Australi, kur ajo ishte gjashtë vjeç. Më pas aktorja u rikthye në Mbretërinë e Bashkuar si adoleshente për të ndjekur një karrierë si këngëtare ku mori pjesë edhe në Eurovision Song Contest në 1974.

Actress Olivia Newton-John, the star of Grease, has died at the age of 73

But it was Grease, the film that became an instant international hit, that turned the actress into a female sex symbol of the time.