Lajme nga Bota

Salman Rushdie's ex-wife reacts with a message on Twitter after the attack on the writer

Salman Rushdie's ex-wife reacts with a message on Twitter after the attack

Salman Rushdie's ex-wife Padma Lakshmi has reacted after the stabbing attack on the writer on Friday.

Salman Rushdie's ex-wife reacts with a message on Twitter after the attack

The 51-year-old author and presenter expressed through a message on Twitter that she feels relieved that his health condition is improving

"I am worried and speechless. Now I wish for a speedy recovery", she added.

A look back at their marriage

Lakshmi and Rushdie were married from 2004 to 2007 after first meeting in 1999.

"Për ne indianët, ai është si Hemingway," i tha Lakshmi revistës People në 2016. "Imagjinoni një grua të re në të njëzetat, që i do librat dhe që kishte botuar librin e saj të vogël të gatimit dhe vjen ky djalë. Dua të them, ai ishte gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë. Fakti që dikush i atij niveli dhe kalibri ishte mjaft i interesuar për mua dhe që të donte të më çonte në drekë ishte disi e pabesueshme.”

Endometrioza e rëndë e padiagnostikuar e Lakshmit çoi në dhimbje kronike. Kjo është ajo që ajo mendon se çoi në divorcin e tyre.

"Endoometrioza ishte padyshim një arsye kryesore që martesa ime dështoi dhe nuk mendoj se ndonjëri prej nesh e kuptoi atë në atë kohë”, tha ajo. "Unë mendoj se kjo është edhe sepse e fsheha atë në një farë mase, jo qëllimisht, por ju e dini, është e çuditshme të flasësh për menstruacionet gjatë gjithë kohës. Është gjëja më pak seksi në botë.”

“Unë mendoj se Salman e mori atë personalisht dhe u ndje i refuzuar”, tha ajo. "Unë mund ta kuptoj atë."8 MARS 2016 05:29

Dyshja mbetën miq të mirë.

Të premten, romancieri 75-vjeçar u sulmua dhe u godit me thikë në qafë në Nju Jork. Rushdie po bëhej gati të jepte një leksion në Institutin Chautauqua në Chautauqua kur një burrë iu afrua.

Të dielën, djali i Rushdie, Zafar në një deklaratë në NBC Neës tha:

“Pas sulmit të së premtes, babai im mbetet në gjendje kritike në spital duke marrë trajtim të gjerë mjekësor të vazhdueshëm. Ne jemi jashtëzakonisht të lehtësuar që dje ai u hoq nga ventilatori dhe oksigjen shtesë dhe ai ishte në gjendje të thoshte disa fjalë. Megjithëse dëmtimet që ndryshojnë jetën janë të rënda, sensi i tij i zakonshëm i humorit i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur. Ne jemi shumë mirënjohës për të gjithë anëtarët e audiencës që me guxim u hodhën në mbrojtjen e tij dhe dhanë ndihmën e parë së bashku me policinë, për mjekët që janë kujdesur për të dhe për mbështetjen nga e gjithë bota.”

A spokesman for the Chautauqua County District Attorney said Rushdie's injuries include stab wounds to the neck and chest and others to the face and abdomen that punctured his eye and liver.