Qyteti

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among them Tirana

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among

Tirana is considered as one of the 12 best destinations this summer to be discovered by tourists. The well-known French airline, Air France, describes Tirana on the media platform "EnVols" as a "little gem" that should not be missed this summer.

"The lively atmosphere of the city, its colorful buildings and terraces full of movement make it a city worth seeing for yourself," the article reads.

1- Zakynthos, Greece

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Mykonos, Santorini, of course they are popular… but have you heard of Zakynthos? With its turquoise water in sharp contrast to the white cliff of steep cliffs, it is undoubtedly one of the most beautiful Greek islands. The island of Zakynthos evokes a sense of paradise. Air France allows you to get there, in just 3 hours, from Paris-Charles de Gaulle Airport.

2- Tirana, Albania

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among

Tirana, kryeqyteti shqiptar, nuk është aq i njohur për turistët dhe megjithatë është një perlë e vogël që është më simpatike gjatë verës. Atmosfera e gjallë e qytetit, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe tarracat plot lëvizje e bëjnë atë një qytet që ia vlen ta shihni vetë. Shqipëria ka gjithashtu peisazhe të bukura për të ofruar, duke përfshirë plazhe që të lënë pa frymë pak më shumë se një orë nga kryeqyteti. Tirana me siguri do të jetë destinacioni kryesor për verën e vitit 2022, ndaj Air France do t’ju cojë atje nga aeroporti Paris-Charles de Gaulle me dy fluturime në javë nga data 9 korrik.


3- Tenerife, Spanjë

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Ky ishull spanjoll i arkipelagut Kanarie, i vendosur në brigjet e Marokut, është i mbushur plot me pamje të bukura. Ishulli vullkanik është i mbuluar me një peizazh të lë pa frymë, ku natyra pushton. Këtu, vullkani mbretëron si sundimtari absolut i ishullit: Teide, vullkani i tretë më i madh në botë. E vendosur në qendër të ishullit, maja e tij qëndron si pika më e lartë në Spanjë , dhe nga lartësia e tij mund të dëshmoni për shtrirjen e ishullit dhe të admironi bukurinë e tij. Një destinacion ideal për aventurierët dhe adhuruesit e natyrës, vetëm katër orë fluturim nga aeroporti Paris-Charles de Gaulle, sigurisht me Air France.

4- Denver, SHBA

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Tani le të kalojmë Oqeanin Atlantik për në Denver, SHBA. Që nga 4 maji, Air France ka rihapur shërbimin e saj sezonal midis Paris-Charles de Gaulle dhe Mbretëreshës së Rockies. Janë në dispozicion tre fluturime në javë. Në program: eksplorimi i qytetit dhe muzeumeve të tij të shumta të artit, më pas në LoDo, lagjen modë të Denverit, plot me galeri, restorante, bare dhe klube nate, me Malet Shkëmbore në sfond.

5 – Dallas, SHBA

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Dallas është një qytet i mahnitshëm. Me rrokaqiejt aq sa mund të shohë syri, ky qytet mitik amerikan në zemër të mbretërisë së kaubojve me siguri do t’ju joshë. Qyteti donte të rishpikte veten disa vite më parë duke zhvilluar peizazhin e tij kulturor. Ajo është shtëpia e një ndërtese të mrekullueshme Art Deco në distriktin e Fair Park. Nga aeroporti Paris-Charles de Gaulle, Air France ju fluturon atje pesë herë në javë. Teksasi është i juaji!

6 – Ibiza, Spanjë

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
I-bi-za, tre rrokje të vogla që dërgojnë të gjitha kafshët në konnipcione. Por ishulli është gjithashtu një mjedis natyror dhe ofron peizazhe sublime, larg zhurmës së qytetit kryesor. Gjetja e qetësisë dhe qetësisë në Ibiza është plotësisht e mundur dhe Air France është e angazhuar t’ju fluturojë atje gjatë gjithë verës. E re për këtë verë: fluturime nga aeroporti Paris-Orly për pushues edhe më të lumtur.

7 – Palma de Mallorca, Spanjë

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Palma de Mallorca, ishulli më i madh në Ishujt Balearik, njihet gjithashtu si ishulli i 1001 fytyrave, pasi Palma de Mallorca është plot me pamje të ndryshme dhe aktivitete tërheqëse. Plazhet e tij të bukura dhe trashëgimia historike e bëjnë këtë destinacion të domosdoshëm. Kjo është arsyeja pse Air France po zgjeron aftësitë e saj të transportit në ishull dhe po hap një rrugë të re nga aeroporti Paris-Orly, përveç asaj ekzistuese nga aeroporti Paris-Charles de Gaulle.

8 – Bari, Itali

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Po Italia për pushimet e radhës? Drejtohuni për në Pulia, një nga rajonet më të bukura të Italisë. Kryeqyteti i rajonit, Bari është një qytet i zhytur në histori, i rrethuar nga ujërat bruz të detit Adriatik. Kjo është Italia me gjithë shkëlqimin e saj. Këtë verë, një fluturim i ri do të hapet nga aeroporti Paris-Orly. Pra, shkoni për atë!

9 – Santorini, Greqi

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Në vitin 2022, Air France po sjell një frymë të freskët në pushimet tuaja. Nga 8 korriku, një fluturim krejt i ri do të funksionojë nga Marseja në ishullin e Santorinit në Greqi. Ishulli i Cyclades ofron një peizazh unik dhe të lë pa frymë në detin Egje, një pamje që nuk do të lodheni kurrë.

10 – Tunis, Tunizi

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Kapitulli tjetër për opsionet e reja, që niset për herë të parë nga Marseja : Tunizia, kryeqyteti tunizian. Nga 9 korriku me Air France, do të jetë e mundur të arrini në Tunis, për të provuar bukuritë e këtij qyteti mesdhetar. Vizitoni sitin arkeologjik të Kartagjenës, një qytet i lashtë Punik, ose shëtisni përgjatë vreshtave për të mësuar më shumë rreth traditës së gjatë të prodhimit të verës në këtë vend mysliman.

11 – Heraklion, Greqi

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
Finally, there is a new flight from Nice to Heraklion. A new bridge between France and Crete to allow as many people as possible to discover the beauty of this island, considered one of the cradles of European civilization. Nice-Heraklion from 8 July.

12 - Corsica, France

12 destinations of "escape" this summer according to Air France, among
This is one of Air France's top destinations every year, the beauty island has nothing to fear from the islands at the end of the world, it already has everything you need: heavenly beaches, local gourmet cuisine and a host of picturesque countryside. Half of the island's territory is classified as a nature park and this gives you the opportunity to escape to dive into the mountainous landscapes of Corsica or to sit on the beautiful untouched beaches of the island.