Qyteti

Veliaj: Those who hope that the only chance for victory is for me and Edi Rama to have a conflict are wrong.

Veliaj: Those who hope that the only chance for victory is for me and Edi Rama

Today, the International Competition for the winning project between prestigious studios for the multifunctional center in Tirana is taking place publicly, where a jury consisting of the Prime Minister Edi Rama, the Mayor of Tirana Erion Veliaj, as well as a group of well-known architects such as Pablo Bofill, Stefano Boeri, Filippo Innocenti, Freek Persyn, will evaluate the proposals on the Tirana Multifunctional Center project, which will be presented by the prestigious international studios OODA, Cebra, FUKSAS, JDG+SHIGERU, UN STUDIO.

Kryebashkiaku Erion Veliaj foli edhe për situatën e ndërtimeve pa leje, të cilave tha se u është dhënë më në fund zgjidhja me vendimin e qeverisë. Veliaj tha se nga 300 mijë ndërtesa gjithsej që janë në Tiranë, ato pa leje numërohen me gishtat e dorës.

Sipas Veliajt, ajo pjesë e opozitës që shpreson në një konflikt mes tij dhe kryeministrit Rama janë vulëhumbur.

“Kush mendon se i vetmi shans që ata [opozita] të fitojnë ndonjëherë në këtë qytet ose në këtë vend është që unë dhe Edi Rama të kemi konflikt, do ju bëhen gjunjët me kallo duke u lutur për diçka që s’ka për të ndodhur kurrë. S’ka asnjë arsye që, në momentin që këtij qyteti dhe këtij vendi punët po i shkojnë mirë - jo perfekt, ka shumë gjëra që ne duhet t’i bëjmë më mirë - por nëse janë vetëm në këtë shpresë, do të thotë se janë komplet vulëhumbur,” e mbylli Veliaj fjalën e tij.

Veliaj: Those who hope that the only chance for victory is for me and Edi Rama

Kurse Kryeministri Edi Rama tha se ndihet krenar për Tiranën që ka arritur këtë nivel të tërheqjes së vëmendjes edhe të respektit në botën e arkitekturës bashkëkohore.

“Së pari, dua të falenderoj anëtarët e jurisë, të cilët e kanë pranuar ftesën për t’iu bashkuar kësaj ngjarjeje të rëndësishme për historinë e zhvillimit të kryeqytetit. Dua të falenderoj me shumë respekt të gjitha studiot. Janë të pesta studio me vepra mbresëlënëse, me reputacion të rëndësishëm që nga mjeshtri i madh i arkitekturës bashkëkohore italianë, Massimiliano Fuksas, tek një prej yjeve të arkitekturës japoneze, Shigeru Ban, tek UNStudio, Cebra, Oda, studio, të cilat vijnë sot me një bagazh eksperience dhe sfidash të panumërta.

I am very proud that Tirana has reached this level of attracting attention and respect in the world of contemporary architecture, and I am also very pleased that today we have a practice which we have followed other times in the past years, in the time when I was mayor, to face different ideas for a development, which is not an ordinary development, it is a development in the heart of Tirana and it is about deciding on the construction of a building, which is added to the line of the sky of Tirana, but on the other hand, it adds to the jewels that Tirana has of modern architecture of this century", said Rama.