SPORT

Sylvinho: Spain the strongest team in Euro 2024, I have the lineup ready!

Sylvinho: Spain the strongest team in Euro 2024, I have the lineup ready!

The Albanian national team will play the third and last challenge of group B against Spain on Monday evening, in the framework of the finals of the 2024 European Championship that is being held in Germany.

A very important match for the Reds and Blacks led by coach Silvinho, who are ranked third in group B with only one point and will look for a positive result tomorrow against the Iberians, to move to the next round.

Coach Silvinjo praised the opponent, considering it as one of the favorite teams to win the European Championship, but emphasized that Albania has its chances and tomorrow it will demand the maximum to try for the qualification.

You have the opportunity to qualify and make history with Albania, what does this mean for you? – It is exciting and moreover it is an interesting question. It is important to my family. For me it is fantastic. Spain is a brilliant team, it will be a day I will never forget. We have finished in the group of death and now we are given a very big opportunity against one of the best teams in the world.

Can Spain play with the second formation tomorrow? - You know better than me that Spain has possession of the ball in its DNA, there is a lot of quality in the middle of the field. There is something else, very good players on the wings. There are some very fast players on the wings and centre. They have a lot of quality in defense, they allow very few spaces, they are organized. He won with Croatia and Italy, he won the group, it will be a very difficult match for us. We have good players too, we can't wait to play against Spain.

You followed the Spain - Italy match closely - I went with Zabaleta, something planned, the day after our match. We know all our opponents, it is an impressive team, there are very good players. De la Fuente has done a very good job, attacking and defending very well. In the qualifiers, he lost only one match against Scotland. My players are brave and will give everything in this last match. Anything can happen during the 90 minutes, we will enter the field to do our best.

You took the lead in the first two games, what did you need to win? - It is something big to score first. This is the second major event for Albania and the players are improving. It's about experience and facing big competitions and big teams. We must continue to improve, in managing the phases of the game. If we will do the best performance, we can achieve the right result.

Ka mbetur vetëm një ndeshje në grupin e ferrit, a je i lumtur që po luftojmë për kualifikimin? – Jam i lumtur. Shumë njerëz para pesë muajsh kanë menduar se do të pësojmë katër ose pesë gola, e ndeshja e fundit s’do të kishte asnjë vlerë. Jam i lumtur për punën që kemi bërë. Jam i kënaqur me lojtarët e mi, kemi bërë çdo gjë që kemi mundur. Vazhdojmë të ëndërrojmë.

A është ndeshja më e rëndësishme në karrirën tënde si trajner? – Jam ende i ri, është një ndeshje me shumë rëndësi dhe nuk do ta harroj. Luajmë kundër Spanjës së vendit të parë. Jam gjysmë spanjoll gjysmë brazilian. Nëse kjo është më e rëndësishme, situata mund ta bëjë të tillë. Pas barazimit me Kroacinë ishte ajo, ndoshta mund të bëhet kjo me Spanjën.

Çfarë do të thotë për Shqipërinë të kualifikohet në raundin e 1/16-ave? – Kemi punuar me skuadrën Kombëtare me muaj të tërë. Kemi qenë në Tiranë dhe kemi parë përkushtim të madh dhe besim nga njerëzit që punojnë për këtë skuadër. Në Shqipëri ka 3 milionë shqiptarë por dhe 10 milionë në botë. Gjeneratat e tanishme po gëzojnë ndeshjet e Kombëtares në Europian. Po bëjmë punë shumë të mirë. Nëse kalojmë grupin është më mirë. Do jetë kënaqësi të luajmë në mesin e 16 skuadrave më të mira.

Cilën skuadër konsideroni favorite për të fituar Europianin? – Nuk kam arritur të shoh shumë ndeshje. Kam parë Spanjën me Italinë, kemi punuar për orë të tëra, stërvitje, udhëtime. Spanjën e kam parë, por jo ndeshjet e tjera. Vetëm 10-15 minuta mes Holandës dhe Francës. Sigurisht, nëse do të duhet të them emra, Spanja sigurisht, Italian dhe Kroacia gjithashtu nëse kalojnë grupin.

Shqipëria ka shanse për t’u kualifikuar edhe me një barazim, a do të futeni në fushë për një pikë? – Unë në karrierën time nuk kam parë një trajner që shkon në fushë për barazimin. Nëse ke një skuadër të mrekullueshme luan për të fituar, por varet nga çfarë ndodhë gjatë ndeshjes. Nëse duam të kalojmë, duhet të fitojmë. Është e vërtetë që mund të kalojmë me dy barazime, por duhet të luajmë për të fituar dhe të shohim se çfarë do të ndodhë në minutat e fundit.

Spanja vjen me disa mungesa ndaj Shqipërisë – Ata janë një skuadër e mrekullueshme, edhe skuadra e dytë mund të luajë dhe të fitojë. Janë të motivuar, nuk mund të mendojmë se çfarë bën Spanja. Ata luajnë në nivel shumë të lartë, kushdo që është në fushë. Shpresoj të kemi një ndeshje të mrekullueshme, e dimë që gjithçka mund të ndodhë.

I keni ndjekur ndeshjet e Copa America? – Nuk ka qenë e lehtë të vijmë këtu. Ka patur shumë punë, gola, lojëra të mira, ndeshje të vështira. Nuk kam pasur kohë të shoh as ndeshjet e Europianit dhe jo më Copa America. Nuk kam kohë.

From "EURO 2016" to "EURO 2024" what has changed for Albania? - I have not improved Albanian football. This is about the great work of the players. We have very good players. There will be 11 in the field and there are many good ones among them. We have worked hard to see what the players can do on the field of play, so that they can do even more, so that we can improve and face the opposition. We have very good players, it's about the strength and love they have for the country.

Albania's starting line-up against Spain? - We have the formation ready, but we also have a training session, we will see and decide. We will try to take our chances to continue beyond the group stage.