SPORT

US Open, Serena Williams' final farewell

US Open, Serena Williams' final farewell

The curtain will soon come down on one of the greatest careers the sports world has ever seen, and Flushing Meadows, home of the US Open, will provide a fitting stage for Serena Williams' final act.

Williams announced earlier this month that she would evolve away from tennis after this year's US Open, saying she has never liked the word retirement.

Now 41, Williams' career will come full circle as her final match will be played at the site of the first of her 23 Grand Slam singles victories, the 1999 US Open. while just a teenager, Williams emerged to stun world No. 1 Martina Hingis in the final and lay the first stone on her path to two decades of dominance.

"If I could pick just one thing that she possesses tremendously compared to other players and champions, it's a strong determination to push through tough times and win no matter what, year after year. ” says Marin Cilic, the 2014 US Open men's champion to CNN Sport.

"I hope she will have a fantastic US Open and give the best farewell with the win," he added.

Since returning in June after a year off, Williams has only managed to win a single match and has been unable to match the form that helped her win her last Grand Slam title in 2017.

Even if she doesn't achieve a dream final by lifting the title at Flushing Meadows, Williams' 23 Grand Slam titles will remain the record for a single player in this era, just one short of Margaret Court's all-time record. .

US Open, Serena Williams' final farewell

Williams' greatness is not limited to the singles court, as she has won every Grand Slam title, doubles twice and two of the four Grand Slam mixed doubles titles. She has also racked up more than $94 million in career on-court winnings.

Few tennis players have transcended the sport like Williams and her presence will definitely be missed on the tour.

Një nga shumë talentet e rinj që ka të ngjarë të mbushë atë boshllëk është mbrojtja e kampiones së US Open, Emma Raducanu. Adoleshentja mahniti botën e sportit vitin e kaluar duke u bërë kualifikuesja e parë në histori që fitoi një titull Grand Slam në atë që ishte vetëm paraqitja e saj e dytë në shortin kryesor të një slam.

US Open, Serena Williams' final farewell

Raducanu dhe Williams u kryqëzuan për herë të parë dy javë më parë në Cincinnati Masters, me Raducanu që doli në krye në grupe të drejtpërdrejta.

Megjithatë, kjo ishte një nga vetëm 12 fitoret që Raducanu ka arritur në një sezon që është goditur nga lëndimet dhe forma e dobët. Dy mijë nga 2,756 pikët e renditjes që aktualisht ka Raducanu, në të 11-tën në botë - dhe deri në vendin e 10-të në qershor - erdhën nga fitorja e saj në US Open.

Vrapimi i Raducanut në Cincinnati përfundoi në duart e numrit 8 të botës Jessica Pegula, por ishte një garë e luftuar ngushtë për të përfunduar një javë që ka të ngjarë t'i japë Raducanut rritje të besimit për në US Open.

Ndër yjet që shpresojnë të rrëmbejnë kurorën e Raducanut në Nju Jork do të jetë numri 1 i botës nga Polonia, Iga Swiatek, e cila ka fituar gjashtë tituj të jashtëzakonshëm në 2022.

Dy herë fituesi i French Open hyn në turne si favoriti i basteshkruesve, por ka arritur vetëm në raundin e katërt në Flushing Meadows dhe ka luftuar për formën në fushën e vështirë përpara US Open.

Sidoqoftë, Swiatek arriti në gjysmëfinalet e Australian Open në fillim të vitit dhe fitoi tre gara të njëpasnjëshme të fushës së vështirë WTA 1000 në fillim të sezonit, kështu që ajo padyshim ka aftësinë të shkojë deri në Nju Jork.

Rafael Nadal synon numrin 23

US Open, Serena Williams' final farewell

Në shortin e meshkujve, të gjithë sytë do të jenë te Rafael Nadal, ndërsa ai kërkon të shtojë rekordin e tij për meshkujt 22 tituj Grand Slam.

Megjithatë, 36-vjeçari ka luajtur vetëm një ndeshje, një humbje në raundin e parë ndaj Borna ?ori? në Cincinnati Masters javën e kaluar, që kur u tërhoq nga gjysmëfinalet e Wimbledon me një dëmtim barku dhe mbetet e paqartë se sa i aftë është Nadal përpara ndeshjes US Open.

“Gjëja kryesore për mua është të qëndroj i shëndetshëm”, u tha Nadal gazetarëve pas humbjes. “Ka qenë një dëmtim i vështirë për t'u menaxhuar, të jem i sinqertë. Një muaj e gjysmë nuk ka qenë i lehtë, duke pasur një çarje në bark, kështu që kjo më ndikon paksa për të mos qenë i sigurt nëse do jem në gjendje të jap më të mirën në çdo shërbim.”

Por Nju Jorku ka qenë një vend i lumtur gjuetie për Nadalin gjatë viteve me spanjollin që fitoi titullin në katër raste, më së fundi në vitin 2019, kur ai u përball me një epikë me pesë sete kundër Daniil Medvedev.

US Open, Serena Williams' final farewell

Medvedev i Rusisë, që garon nën një flamur neutral që nga pushtimi i Ukrainës nga vendi i tij, është favoriti për të ngritur trofeun dhe për të ruajtur kurorën që fitoi në vitin 2021 për të shënuar fitoren e tij të parë në Grand Slam.

Titulli i vetëm i 26-vjeçarit në vitin 2022 erdhi në fushën e vështirë në Meksikë në fillim të këtij muaji, por Medvedev arriti në finalen e Australian Open në fillim të vitit, duke humbur me dhimbje pasi mbajti një epërsi në dy sete ndaj Nadalit.

Alexander Zverev, i cili do të kishte qenë ndër favoritët për të fituar, konfirmoi në fillim të kësaj jave se po tërhiqej nga US Open pasi nuk arriti të shërohej nga lëndimi në kohë.

Numri 2 i botës iu nënshtrua një operacioni në qershor për këputjen e ligamenteve në kyçin e këmbës, të cilën e pësoi pas uljes së vështirë në gjysmëfinalen e French Open kundër Nadal.

Mungesa e Zverevit nga shorti i shtyn të gjithë ata lojtarë të renditur poshtë tij në një vend në finale, që do të thotë se Nadal dhe Medvedev tani mund të përballen me njëri-tjetrin vetëm në finale.

US Open, Serena Williams' final farewell

Novak Djokovic konfirmoi të enjten se ai nuk do të garonte në Flushing Meadows në vitin 2022. Rregullat e vaksinimit të Shteteve të Bashkuara për shtetasit jo-amerikanë nënkuptonin se serbit nuk do t'i jepej viza për të hyrë në vend, kështu që Nole do të presë të paktën një vit përpara se të kthehet në Big Apple.

Numri 6 i botës triumfoi në Wimbledon në fillim të këtij viti për të fituar titullin e tij të 21-të të Grand Slam-it dhe për t'u transferuar në një prej rivalëve prej kohësh tw Nadal, por nuk ka qenë në gjendje të luajë në asnjë nga evenimentet e ngrohjes në US Open të Tour-it në Shtetet e Bashkuara ose Kanada.

US Open, Serena Williams' final farewell

US Open do të jetë i dyti Grand Slam këtë vit që Djokoviç do të humbasë për shkak të statusit të tij të pavaksinuar, pasi atij iu hoq viza dy herë përpara Australian Open në janar.

"Unfortunately, I will not be able to travel to NY this time for the US Open," Djokovic wrote on social networks. "I wish luck to my friends! See you soon tennis world!”

With a wide open field, the men's draw will be fascinating to watch.

Will it be Nadal who equals Serena's 23 Grand Slam singles titles, or will another rise to reign in New York?

*"CNN" - Translated and adapted into Albanian by Tiranapost