Lajme nga Bota

Foto/ Edhe Anglia si Venecia: Evakuohen 800 familje, përmbytje nga shirat dhe reshje të dendura dëbore

Foto/ Edhe Anglia si Venecia: Evakuohen 800 familje, përmbytje nga shirat

Në Venecia shpallet gjendja e Jashtëzakonshme nga përmbytjet, ndësa problematike është edhe gjendja në Angli.

Më shumë se 800 familje janë evakuuar nga shtëpitë në pjesë të Anglisë për shkak të përmbytjeve. Qendra Meteorologjike Met ka njoftuar se reshjet do të vijojnë edhe përgjatë 48 orëve të ardhshme, duke e rënduar situatën.

The flood water at Fishlake, in Doncaster, South Yorkshire, as parts of England endured a month's worth of rain in 24 hours, with scores of people rescued or forced to evacuate their homes. PA Photo. Picture date: Wednesday November 13, 2019. See PA story WEATHER Rain. Photo credit should read: Richard McCarthy/PA Wire

45 paralajmërime janë përhapur duke filluar nga dita e djeshme, ndërsa janë 122 alarme për përmbytje. Fotot e postuara në mediat britanike tregojnë se si janë përmbytur zonat e Osksforshire të Wendlebury, pasi lumi doli nga shtrati për shkak të rritjes së nivelit. Njerëzit që jetojnë pranë janë këshilluar të largohen urgjentisht, dhe në rastet e papritura të shkojnë mbi çati derisa ekipi i shpëtimit ti marrë.

The flood water at Fishlake, in Doncaster, South Yorkshire, as parts of England endured a month's worth of rain in 24 hours, with scores of people rescued or forced to evacuate their homes. PA Photo. Picture date: Wednesday November 13, 2019. See PA story WEATHER Rain. Photo credit should read: Richard McCarthy/PA Wire

Në pjesë të tjera të Anglisë, si në Uells, ka pasur reshje të dendura dëbore.  Reshje dëbore pritet të bien  edhe në zona të tjera në Jug-Lindje dhe Jug-Perëndim. Policia u bën thirrje shoferëve të tregojnë kujdes për shkak të akullit në rrugë dhe shirave të rrëmbyeshëm.

More than 800 homes evacuated from floods as more rain and snow hits UK

Ekspertët thonë se janë pasojat e ndryshimeve klimatike. Pak ditë më parë, shkencëtarët paralajmëruan se nëse qeveritë nuk ndjekin politika për të mbrojtur mjedisin, Toka pas disa viteve do të jetë në rrezik të shkatërrimit./ Tiranapost.al. E.B

Heavy snow makes roads on Exmoor Impassable on Thursday - 4x4 vehicle travels along the B3224 at Raleighs Cross on Exmoor this morning. November 14, 2019.

Heavy snow makes roads on Exmoor Impassable on Thursday - A car is pushed along the B3224 at Raleighs Cross on Exmoor this morning. November 14, 2019.

Heavy snow makes roads on Exmoor Impassable on Thursday - A vehicle moves slowly through heavy snow on the B3224 at Raleigh's Crossover the top of Exmoor this morning. November 14, 2019.

 

http://www.tiranapost.al/foto-apokaliptike-80-e-venecias-nen-uje-pritet-te-shpallet-gjendja-e-jashtezakonshme/