Lajme nga Bota

Foto/ Përmbytje masive dhe reshje dëbore në Britani, meteorologët paralajmërojnë: Nesër stuhi

Foto/ Përmbytje masive dhe reshje dëbore në Britani,

Anglezët janë zgjuar sot me dëborë e në zona të tjera ka pasur përmbytje nga reshjet e shiut. Zyra Qendrore Meteorologjike paralajmëron se situata do vazhdojë të jetë problematike.

 A number of homes in Whiston were flooded out after heavy rain fell in northern parts of England

Fotot e postuara në median The Sun tregojnë se Shtëpitë në Sheffiel në veri janë mbushur me ujë për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe daljes së lumenjve nga shtrati. Në zona të tjera, kryesisht në Skoci, banorët janë zgjuar me dëborë, disa rrugë nuk kaloheshin dot pa ndërhyrjen e borëpastruesve.

 Commuter Neil Robb had to clear snow from around his car first thing this morning in the Scottish village of Tomintoul

Qendra meteorologjike Met paralajmërojnë qytetarët të tregojnë kujdes, pasi edhe ditën e nesërme priten rrebeshe shiu dhe reshje dëbore në veri. Në zonën e Yorkshire janë lëshuar paralajmërime të verdha për përmbytje. Ekipet angleze janë në terren të gatshëm për tu ardhur në ndihmë banorëve.

 A basement studio in the village of Whiston, near Sheffield owned by Liz Churton was flooded out today

 Coventry was one area particularly hard hit by the heavy rain overnight

"Ne i këshillojmë njerëzit të qëndrojnë larg lumenjve të fryrë dhe larg zonave të përmbytura. Vetëm 30 milimetër ujë mjafton në këtë situatë që makinat të lëvizin dhe t’ju rrezikojnë jetën”. Shihni fotot nga mediat britanike./ Tiranapost.al E.B 

 A basement studio in the village of Whiston, near Sheffield owned by Liz Churton was flooded out today

 Drivers near Glastonbury Tor battled the flooded roads after the River Brue overflowed

 This family's car got stuck in the floods as rain hit large parts of northern England

 A BMW driver gets stuck trying to drive through deep flood water as it rises in the village of Whiston near Sheffield

 Flooding caused roads to appear more like rivers as drivers tried to get to work around Coventry this morning

 A man wades through the floods in the village of Whirlow near Sheffield