Aktualitet

Gjermania i tregon vijën e kuqe Bashës dhe Kryemadhit

Gjermania i tregon vijën e kuqe Bashës dhe Kryemadhit

Opozita do të protestojë sot pasdite sërish para kryeministrisë. Frika për akte dhune, ka bërë që Gjermania t’i tregojë vijën e kuqe opozitës.

Ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz bëri thirrje të premten, në prag të protestës së opozitës, që ajo të jetë “paqësore, pasi ҫdo element dhune përbën vijë të kuqe”. Thirrjet për shmagien e dhunës kanë karakterizuar qëndrimin e BE, trupit diplomatik dhe organizatave ndërkombëtare të pranishme në Tiranë që kanë vënë në dukje njëzëri të drejtën themelore të protestës në demokraci, por pa ushtruar asnjë akt dhune dhe shkatërrimi.

Për të shmangur aktet e mundshme të dhunës në protestën e së shtunës që është paralajmëruar se do të fillojë në orën 18.00 dhe do të zhvillohet kur të ketë rënë mbrëmja, janë angazhuar rreth 1300 efektivë të policisë së shtetit, të përqëndruar në mbrojtje të godinës së

Kryeministrisë, ku në 2 protestat e mëparshme protestuesit kryen akte dhune dhe shkatërrimi./Referuar DW/Tiranapost/A.C

http://www.tiranapost.al/opozita-ndryshon-skenarin-e-protestave-1500-police-ne-gatishmeri-cfare-pritet-te-ndodhe-sot/