Histori Personale

Historia e trishtë e nënës afgane: Talibanët trokitën në derën e saj 3 herë. Herën e katërt, e vranë

Historia e trishtë e nënës afgane: Talibanët trokitën

Najia, një nënë afgane ishte në shtëpi bashkë me tre djemtë dhe vajzën e saj të vogël në një fshat të vogël në Afganistanin verior kur luftëtarët talebanë trokitën në derën e tyre.

Vajza e Najias, Manizha, 25 vjeç, e dinte që ata do të vinin , nëna e saj i kishte thënë se kishin bërë të njëjtën gjë tri ditë më parë duke kërkuar që ajo të gatuante ushqim për 15 luftëtarë.

"Nëna ime u tha atyre," Unë jam e varfër, si mund të gatuaj për ju? ", tha Manizha. "(Talibanët) filluan ta rrahin. Nëna ime u rrëzua dhe ata filluan ta godisnin me armët e tyre ."

Manizha tha se ajo u bërtiti luftëtarëve të ndalonin. Ata u ndalën për një moment para se të hidhnin një granatë në dhomën tjetër dhe të iknin ndërsa flakët u përhapën. Nëna e katër fëmijëve vdiq nga të rrahurat.

Sulmi vdekjeprurës i 12 korrikut në shtëpinë e Najia -s në provincën Faryab ishte një pamje tronditëse e kërcënimit me të cilin përballen tani gratë në të gjithë Afganistanin pas marrjes nën kontroll të kryeqytetit Kabul nga ana e talebanëve.

Historia e trishtë e nënës afgane: Talibanët trokitën

Në 10 ditë, militantët talebanë pushtuan dhjetëra kryeqytetet krahinore të lëna të prekshme nga tërheqja e trupave amerikane dhe aleate.

Shpejtësia e përparimit të militantëve i kapi afganët në befasi.

Disa gra thanë se nuk kishin kohë për të blerë një burkë në përputhje me rregullat e talebanëve që gratë duhej të mbuloheshin dhe të shoqëroheshin nga një i afërm mashkull kur të dilnin nga shtëpia.

Për gratë e Afganistanit, pëlhura e rrjedhshme përfaqëson humbjen e papritur dhe shkatërruese të të drejtave të fituara gjatë 20 viteve - e drejta për të punuar, studiuar, lëvizur dhe madje edhe të jetojë në paqe.

CNN po përdor pseudonimet për Najia dhe Manizha për të mbrojtur identitetin e tyre për arsye sigurie.

*Artikull i CNN, pwrkthyer dhe pwrshtatur nw shqip nga Tiranapost.al