Histori Personale

Nuk do ta harroj kurrë se ku isha kur mësova se Princeshë Diana ndërroi jetë! Rrëfehet gazetarja që mbuloi funeralin e saj

Nuk do ta harroj kurrë se ku isha kur mësova se Princeshë Diana

Sot shënohen 23 vite nga vdekja e Princeshës që i rrëmbeu zemrën gjithë botës, me mirësinë dhe thjeshtësinë e saj, Diana-s. Gazetarja Katie Couric, e cila mbuloi ditën kur iu dha lamtumira e fundit, tregon përjetimin e saj nga dita që mësoi për aksidentin e rëndë dhe ditën që iu desh të gjente fjalët e ndjera për të përshkruar atë që po ndodhte.

Ajo kujton se në atë periudhë po haste një tjetër vështirë në jetën e saj, pasi bashkëshorti po luftonte me një sëmundje të rëndë.

Postimi i plotë:

Nuk do ta harroj kurrë se ku isha kur mësova se Princeshë Diana u plagos rëndë në një aksident me makinë në Paris. Ishte fundi i gushtit 1997 dhe unë isha në shtëpinë tonë në Millbrook, Neë York. Burri im, Jay, ishte në mes të betejës së tij me kancerin e zorrës së trashë, dhe ishte një kohë tepër stresuese. Kur u dha lajmi, unë kalova orë të tëra para TV në dhomën tonë, duke pritur ndonjë informacion. Isha aq i mërzitur dhe po mbaja frymë si pjesa tjetër e botës. Por përfundimisht, Brian Williams njoftoi se kishte vdekur. Isha e shkatërruar. Hipa në një aeroplan për të mbuluar funeralin. Megjithëse po raportoja për atë që po ndodhte, edhe unë po mbaja zi për Princeshën Diana. Tani, 23 vjet pas atij aksidenti tragjik me makinë, Diana ruhet në kujtimet tona: e re, e gjallë dhe akoma në kërkim të asaj që ishte ndërsa hyri në një periudhë të re, emocionuese dhe ndoshta nervoze në jetën e saj. Një potencial i humbur, por kaq shumë imazhe që kanë lënë gjurmë të një gruaje – që donte djemtë e saj dhe gjeti qëllimin e saj, po ashtu edhe veten. Dhe në vdekje, si në jetë, duke frymëzuar të gjithë të bëjmë të njëjtën gjë.