Lajme nga Bota

Irlanda ishte molla e sherrit mes Britanisë dhe BE për Brexit, por dy kryeministrat e kanë gjetur 'një shteg'

Irlanda ishte molla e sherrit mes Britanisë dhe BE për Brexit, por dy

Kryeministri Britanik Boris Johnson dhe homologu i tij irlandez Leo Varadkar janë takuar dhe kanë rënë dakord të punojnë për të arritur një marrëveshje të mundshme të dy vendeve pas Brexit. Pas më shumë se dy orësh bisedë së bashku në Ëirral, dy kryeministrat thanë se marrëveshja është në interesin e dy vendeve. Në një deklatarë të përbashkët ata thanë se do të ecin më tej ndërsa delegatët e tyre do vijojnë me punën. Të dy ishin të mendimit se mund të ketë një rrugëdalje, më saktë një marrëveshje të mirë që nuk cënton as Britaninë as Irlandën në aspektin e kontrollit doganor në kufi që u bë shkak për debate të shumta në kohën kur Theresa May ishte kryeministre.

Handout photo issued by the office of Leo Varadkar showing the Taioseach meeting with Prime Minister Boris Johnson at Thornton Manor Hotel, on The Wirral, Cheshire, ahead of private talks in a bid to break the Brexit deadlock as the departure deadline looms. PA Photo. Picture date: Thursday October 10, 2019. See PA story POLITICS Brexit. Photo credit should read: UK Leo Varadkar/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.PA Photo. Issue date: Thursday October 10, 2019.

Takimi mes tyre u komentua edhe si shansi i fundit për Boris Johnson që të dalë me një marrëeshje të fundit të Brexit para takimit me liderët e BE-së javën e ardhshme. Boris Johnson ka një projekt për marrëdhëniet doganore me Irlandën pas Brexit dhe nëse bien dakord, edhe BE do ta aprovonte me shumë gjasë. Qeveria irlandeze por edhe BE në tërësi kanë kundërshtuar idetë e mëparshme të Theresa May që kufiri doganor i Irlandës Veriore të vendoset në kontroll të qeverisë britanike pas Brexit. Ndërkohë që BE e ka ende në kontroll deri kur të finalizohet Brexit dhe të ndodhë zyrtaritsht ndarja e Britanisë nga BE, ndërsa irlandezët kanë qenë të mendimit që edhe nëse Anglia del nga Europa Irlanda si pro-europiane nuk duhet të preket në çështjet doganore dhe tarifave të mallrave.

Në lidhje me planin e Johnson, Vardkar do konsultohet nesër me Brukselin ndërsa sekretari i Brexit, Stephen Barclay do takohet me negociatorin kryesor të BE-së Michael Barnier. Artikulli referuar Irish News/ Tiranpost.al. E.B

Ireland's Prime Minister, Leo Varadkar (L) and Britain's Prime Minister Boris Johnson (R) pose for a photograph at Thornton Manor Hotel, near Birkenhead, north-west England on October 10, 2019, as they met for Brexit talks. - British Prime Minister Boris Johnson will meet his Irish counterpart for last-ditch Brexit talks on Thursday, with just days left to strike an EU divorce deal and both sides blaming each other for the impasse. Johnson will sit down with Irish Prime Minister Leo Varadkar at an undisclosed location in northwest England following several days of recriminations over the failure to find an acceptable compromise. (Photo by Noel Mullen / POOL / AFP) (Photo by NOEL MULLEN/POOL/AFP via Getty Images)

Ireland's Prime Minister (Taoiseach) Leo Varadkar and British Prime Minister Boris Johnson meet in Thornton Manor, Cheshire, Britain October 10, 2019. Noel Mullen/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT.

http://www.tiranapost.al/brexit-marreveshja-per-kufirin-nuk-qenka-dhe-aq-veshtire-cfare-duhet-te-dine-ata-qe-udhetojne-ne-angli/

http://www.tiranapost.al/te-dalesh-a-te-mos-dalesh-deshtimi-madheshtor-i-planit-te-may-per-brexit/