JETË

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me tenisin

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Ç’ndodh kur duhet të ndahesh me profesionin e jetës, me atë që të ka dhënë fitore, je djersitur, ke marrë duartrokitje, por edhe mësime nga ditët e vështira. Lexoni intervistën e Serena Willimas për “Vogue” dhe shihni brenda kafazit të kraharorit të një ylli që tek e fundit ka nevojë si çdo njeri normal, kur vjen puna për të ndarë dhimbjen e një ndarjeje, qoftë edhe me rifillim të një kapitulli të ri.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Sot në mëngjes, unë dhe vajza ime Olimpia, e cila mbush pesë vjeç këtë muaj ishim rrugës për t'i marrë një pasaportë të re përpara një udhëtimi në Europë. Jemi në makinën time dhe ajo po më mban telefonin, duke përdorur një aplikacion edukativ interaktiv që i pëlqen. Ky zë robot i bën asaj një pyetje: Çfarë dëshiron të bëhesh kur të rritesh? Ajo nuk e di që po dëgjoj, por unë mund të dëgjoj përgjigjen që ajo pëshpërit në telefon. Ajo thotë: “Unë dua të jem një motër e madhe”.

Olimpia e thotë këtë shumë, edhe kur e di që po dëgjoj. Ndonjëherë para gjumit, ajo i lutet Jehovait që t'i sjellë një motër. (Ajo nuk dëshiron të bëjë asgjë me një djalë!) Unë jam vetë më e vogla nga pesë motrat dhe motrat janë heroinat e mia, kështu që është një moment që duhet ta dëgjoj me shumë kujdes.

Më besoni, kurrë nuk kam dashur të zgjedh mes tenisit dhe familjes. Unë nuk mendoj se është e drejtë. Nëse do të isha djalë, nuk do ta shkruaja këtë sepse do të isha atje duke luajtur dhe duke fituar, ndërsa gruaja ime po bënte punën fizike për të zgjeruar familjen tonë. Ndoshta do të isha më shumë një Tom Brady nëse do ta kisha atë mundësi. Mos më keqkuptoni: më pëlqen të jem grua dhe më pëlqeu çdo sekondë e të qenit shtatzënë me Olimpian. Unë isha një nga ato gra të bezdisshme që e adhuronte të qenit shtatzënë dhe punoja deri në ditën që duhej të paraqitesha në spital, megjithëse gjërat u ndërlikuan shumë nga ana tjetër. Dhe pothuajse bëra të pamundurën: shumë njerëz nuk e kuptojnë se isha dy muajshe shtatzënë kur fitova Australian Open në 2017. Por po mbush 41 vjeç këtë muaj dhe duhet të jap diçka.

Nuk më ka pëlqyer kurrë fjala pension. Nuk më duket si një fjalë moderne. Unë e kam menduar këtë si një tranzicion, por dua të jem e ndjeshme për mënyrën se si e përdor atë fjalë, që do të thotë diçka shumë specifike dhe e rëndësishme për një komunitet njerëzish. Ndoshta fjala më e mirë për të përshkruar atë që jam duke bërë është evolucioni. Unë jam këtu për t'ju thënë se po evoluoj larg tenisit, drejt gjërave të tjera që janë të rëndësishme për mua. Disa vite më parë fillova në heshtje Serena Ventures, një firmë kapitali sipërmarrës. Menjëherë pas kësaj, unë kam krijuar një familje. Unë dua ta rris këtë familje.

Por unë kam hezituar t'i pranoj vetes, ose dikujt tjetër se duhet të vazhdoj të luaj tenis. Alexis, burri im dhe unë nuk kemi folur pothuajse kurrë për këtë, është si një temë tabu. Nuk mund ta bëj këtë bisedë as me mamin dhe babin. Është sikur nuk është e vërtetë derisa ta thuash me zë të lartë. Më del një gungë e pakëndshme në fyt dhe filloj të qaj. I vetmi person me të cilin kam folur është terapisti im!

E di që shumë njerëz janë të emocionuar dhe presin me padurim të dalin në pension dhe me të vërtetë do të doja të ndihesha kështu. Ashleigh Barty ishte numri një në botë kur u largua nga sporti këtë mars dhe besoj se ajo ndihej vërtet gati për të vazhduar më tej. Caroline Ëozniacki, e cila është një nga miket e mia më të mira, ndjeu një ndjenjë lehtësimi kur doli në pension në 2020.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Përgëzime për këta njerëz, por do të jem i sinqertë. Nuk ka lumturi në këtë temë për mua. E di që nuk është gjëja e zakonshme për të thënë, por ndjej një dhimbje të madhe. Është gjëja më e vështirë që mund ta imagjinoja ndonjëherë. E urrej. E urrej që duhet të jem në këtë udhëkryq. Vazhdoj të them me vete, do të doja të ishte e lehtë për mua, por nuk është kështu. Nuk dua që të mbarojë, por në të njëjtën kohë jam gati për atë që do të vijë më pas. Nuk e di se si do të jem në gjendje ta shikoj këtë revistë kur të dalë, duke e ditur se ky është ai fundi i një historie që filloi në Compton, Kaliforni, me një vajzë të vogël zezake që thjesht donte të luajë tenis. Ky sport më ka dhënë shumë. Më pëlqen të fitoj. Unë e dua betejën. Më pëlqen të argëtoj. Nuk jam e sigurt që çdo lojtar e sheh atë në këtë mënyrë, por më pëlqen aspekti i performancës së tij, të jem në gjendje të argëtoj njerëzit javë pas jave. Disa nga kohët më të lumtura në jetën time i kalova duke pritur në atë korridor në Melburn dhe duke dalë në Rod Laver Arena me kufjet e mia brenda dhe duke u përpjekur të qëndroj e fokusuar dhe të mbytem zhurmën, por ende duke ndjerë energjinë e turmës. Ndeshjet e natës në stadiumin Arthur Ashe në Flushing Meadoës. Goditja e një asi në pikën e caktuar.

E gjithë jeta ime, deri më tani, ka qenë tenisi. Babai im thotë se kam marrë për herë të parë një raketë kur isha tre vjeç, por mendoj se ishte edhe më herët. Është një foto e Venusit që më shtyn në një karrocë në një fushë tenisi dhe nuk mund të kisha kaluar më shumë se 18 muaj. Ndryshe nga Venusi, e cila ka qenë gjithmonë stoike dhe me klas, unë kurrë nuk kam qenë në gjendje t’i përmbaja emocionet e mia. Mbaj mend që kam mësuar të shkruaj alfabetin tim për kopshtin e fëmijëve dhe nuk e kam bërë atë në mënyrë perfekte dhe kam qarë gjithë natën. Isha shumë e zemëruar për këtë. Unë do ta fshija dhe do ta rishkruaja atë A pa pushim dhe nëna ime më la të rri zgjuar gjithë natën ndërsa motrat e mia ishin në shtrat. Kjo kam qenë gjithmonë unë. Unë dua të jem e madhe. Unë dua të jem perfekte. E di që perfeksioni nuk ekziston, por sido që të ishte perfeksioni im, nuk doja kurrë të ndaloja derisa ta kuptoja siç duhet.

Për mua ky është një lloj thelbi i të qenurit Serena: të presësh më të mirën nga vetja dhe t'u tregosh njerëzve se gabohen. Kishte kaq shumë ndeshje që fitova sepse diçka ose dikush më zemëroi. Kjo më shtyu. Unë kam ndërtuar një karrierë duke kanalizuar zemërimin dhe negativitetin dhe duke e kthyer atë në diçka të mirë. Motra ime Venus tha një herë se kur dikush atje thotë se nuk mund të bësh diçka, është sepse ata nuk mund ta bëjnë atë. Por e bëra. Dhe kështu mundeni edhe ju.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Nëse keni parë Mbretin Richard, atëherë e dini se kur isha e vogël, nuk isha shumë e mirë në tenis. Isha shumë e trishtuar kur nuk i pata të gjitha mundësitë e hershme që mori Venusi, por kjo më ndihmoi. Më bëri të punoja më shumë, duke më kthyer në një luftëtare të egër. Do të udhëtoja në turne me Venusin si partneren e saj të goditjes dhe nëse do të kishte një vend të hapur, do të luaja. E ndoqa nëpër botë dhe e shikoja. Kur ajo humbi, e kuptova pse dhe u sigurova që nuk do të humbja në të njëjtën mënyrë. Kështu fillova të eci kaq shpejt në renditje, sepse i mësova mësimet nga humbjet e Venusit në vend të rrugës së vështirë, nga e imja. Më dukej sikur po luaja edhe unë ndeshjet e saj. Unë jam një imituese e mirë. Duke u rritur u përpoqa të kopjoj Pete Sampras. Unë e doja Monica Seles dhe më pas studiova mbi të. E ndoqa, e dëgjova, pastaj sulmova. Por nëse nuk do të kisha qenë nën hijen e Venusit, nuk do të isha kurrë kjo që jam. Kur dikush tha se isha vetëm motra e vogël, atëherë u inatosa vërtet.

Fillova të luaj tenis me synimin për të fituar US Open. Nuk e kam menduar më parë. Dhe pastaj vazhdova të fitoja. Më kujtohet kur kalova në Grand Slam Martina Hingis, pastaj Seles dhe më pas Billie Jean King, e cila është një frymëzim për mua për shkak se ajo ka qenë pioniere e barazisë gjinore në të gjitha sportet. Pastaj po ngjitej mbi malin Chris Evert–Martina Navratilova. Ka njerëz që thonë se nuk ia dola sepse nuk e kalova rekordin e Margaret Court me 24 tituj Grand Slam, të cilin ajo e arriti përpara "epokës së hapur" që filloi në 1968. Do të gënjeja nëse do të thoja se nuk e dua atë rekord. Është e qartë se po. Por nga dita në ditë, vërtet nuk po mendoj për të. Nëse jam në një finale të Grand Slam-it, atëherë po, po mendoj për atë rekord. Ndoshta e kam menduar shumë dhe kjo nuk më ka ndihmuar. Siç e shoh unë, duhet të kisha pasur mbi 30 Grand Slam. I kisha shanset pasi u ktheva nga lindja. Unë kalova nga një prerje cezariane në një emboli të dytë pulmonare në një finale të Grand Slam. Kam luajtur gjatë ushqyerjes me gji. Kam luajtur me depresionin pas lindjes. Por nuk arrita atje. Nuk u shfaqa ashtu siç duhej ose mund të isha. Por unë u paraqita 23 herë dhe kjo është mirë. Në fakt është e jashtëzakonshme. Por këto ditë, nëse më duhet të zgjedh midis krijimit të rezymesë time të tenisit dhe ndërtimit të familjes sime, unë zgjedh këtë të fundit.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Në fillim të karrierës sime, kurrë nuk kam menduar të kem fëmijë. Ka pasur raste kur kam menduar nëse duhet të sjell ndonjëherë fëmijë në këtë botë, me të gjitha problemet që lind. Unë kurrë nuk kam qenë aq e sigurt apo rehat afër foshnjave apo fëmijëve dhe mendova se nëse do të kisha një fëmijë, do të kisha njerëz që do të kujdeseshin për të 24/7. Nuk do të gënjej, patjetër që kam shumë mbështetje. Por unë jam gjithashtu një nënë tepër praktike. Burri im do t'ju thotë se jam shumë praktike. Në pesë vjet, Olimpia ka kaluar vetëm një periudhë 24-orëshe larg meje. Vitin e kaluar, ndërsa po shërohesha nga një dëmtim i kërdhokullës, më duhej ta merrja nga shkolla katër ose pesë ditë në javë dhe gjithmonë mezi prisja ta shihja fytyrën e saj të ndriçohej kur ajo më shihte duke pritur atje për të. Fakti është se asgjë nuk është sakrificë për mua kur vjen puna te Olimpia. E gjithë kjo thjesht ka kuptim. Unë dua t'i mësoj asaj se si të lidhë këpucët e saj, si të lexojë, nga vijnë foshnjat dhe për Zotin. Ashtu siç më mësoi nëna ime. Ndërsa ajo rritet, është diçka ndryshe çdo muaj. Kohët e fundit ajo ka qenë e interesuar të shikojë gatimin e bukës të cilën ne e bëjmë së bashku. Tani pjekim me Play-Doh, që është shumë argëtuese. Asaj i pëlqen kjo lojë e quajtur The Floor Is Lava, ku ju duhet të bëni gjithçka që mundeni për të shmangur prekjen e tokës. Më pëlqen të krijoj palestrën time për lojën, duke rregulluar kutitë e mia të rritjes dhe makineritë e peshave si një kurs me pengesa. Çfarëdo që ajo pëlqen, mua më pëlqen.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Unë mendoj se tenisi, për krahasim, është ndjerë gjithmonë si një sakrificë - megjithëse është një nga ato që më pëlqeu ta bëja. Kur je më e re, sheh fëmijët duke u argëtuar dhe dëshiron t'i bësh ato gjëra, por e di që duhet të jesh në fushë, duke shpresuar se një ditë gjithçka do të shpërblehet. Jam shtyrë fort nga prindërit e mi. Në ditët e sotme kaq shumë prindër thonë: "Lërini fëmijët tuaj të bëjnë çfarë të duan!" Epo, kjo nuk është ajo që më çoi këtu ku jam. Unë nuk u rebelova si fëmijë. Kam punuar shumë dhe kam ndjekur rregullat. Unë dua ta shtyj Olimpian jo në tenis, por në çdo gjë që tërheq interesin e saj. Por nuk dua të shtyj shumë. Unë jam ende duke u përpjekur të gjej atë ekuilibër.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Në jetën time, ekuilibri ka qenë ngadalë duke u zhvendosur drejt Serena Ventures. Natën shkoj në shtrat dhe shtrydh veten që të nesërmen të marr sa më shumë informacion të ri. Çdo mëngjes, jam shumë e emocionuar të zbres në katin e poshtëm në zyrën time dhe të hidhem në Zooms dhe të filloj të rishikoj kuvertën e kompanive në të cilat po shqyrtojmë të investojmë. Ne jemi një firmë e vogël por në rritje prej gjashtë personash të shpërndarë midis Floridës, ku jetoj kryesisht, Teksasit dhe Kalifornias. Fillova të investoj nëntë vjet më parë dhe me të vërtetë u dashurova me fazën e hershme, pavarësisht nëse është financimi paraprak ku po investoni vetëm në një ide, ose farë, ku ideja tashmë është kthyer në produkt. Unë shkrova një nga kontrollet e para për MasterClass. Është një nga kompanitë me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë që Serena Ventures ka financuar, së bashku me Tonal, Impossible Foods, Noom dhe Esusu, për të përmendur vetëm disa. Këtë vit kemi mbledhur 111 milionë dollarë financime të jashtme, nga bankat, individët privatë dhe zyrat e familjes. Shtatëdhjetë e tetë përqind e portofolit tonë ndodh të jenë kompani të krijuara nga gra dhe njerëz me ngjyrë, sepse të tillë jemi ne. Nga ana tjetër, burri im është i bardhë dhe është e rëndësishme për mua që të jem gjithëpërfshirëse. Serena Ventures ka qenë një biznes vetëm për femra deri vonë, kur sollëm djalin tonë të parë, një punësim me diversitet!

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Disa vite më parë, isha në një konferencë të organizuar nga JPMorgan Chase, ku pashë një bisedë midis Jamie Dimon dhe Caryn Seidman-Becker, CEO i kompanisë së sigurisë Clear. Caryn shpjegoi se afro 2 përqind e parave shkuan për gratë. Kuptova se ajo foli gabim. Mendova, nuk ka mundësi që 98 për qind e atij kapitali të shkojë për burrat. Unë iu afrova më pas dhe ajo e konfirmoi. E kuptova disi atëherë dhe aty se dikush që më ngjan duhet të fillojë të shkruajë çeqet e mëdha. Ndonjëherë si tërheq. Unë u jam shumë mirënjohëse grave si Caryn, si dhe Sheryl Sandberg dhe të tjerave që më kanë mentoruar. Është e rëndësishme të kesh gra të tilla që besojnë në ty dhe të shtyjnë të mendosh më shumë dhe të bësh më shumë.

Vitin e fundit, unë dhe Alexis jemi përpjekur të kemi një fëmijë tjetër dhe së fundmi morëm disa informacione nga mjeku im që më qetësuan dhe më bënë të ndihem se sa sapo të jemi gati mund ta realizojmë. Unë definitivisht nuk dua të mbetem përsëri shtatzënë si atlete. Më duhet të jem dy këmbë në tenis ose dy këmbë jashtë.

Këtë pranverë, pata dëshirën për t'u rikthyer në fushë për herë të parë në shtatë muaj. Po flisja me Tiger Ëoods, i cili është një mik dhe i thashë se kisha nevojë për këshillat e tij për karrierën time në tenis. Unë thashë: "Nuk di çfarë të bëj: mendoj se e kam tejkaluar, por ndoshta nuk e kam tejkaluar." Ai është Tiger, dhe ai ishte i bindur që unë duhet të jem një “kafshë” ashtu siç është ai! Ai tha, “Serena, po sikur t'i jepje vetëm dy javë? Nuk duhet të angazhohesh për asgjë. Thjesht dilni në fushë çdo ditë për dy javë dhe jepni gjithçka dhe shikoni se çfarë ndodh.” Unë thashë: “Në rregull, mendoj se mund ta bëj këtë.” Dhe nuk e bëra. Por një muaj më vonë, e provova. Dhe ishte magjike të merrje sërish një raketë. Dhe unë isha mirë. Unë isha vërtet mirë. Unë shkova përpara se të luaja në Wimbledon dhe US Open. Siç e thashë, i gjithë ky evolucion nuk ka qenë i lehtë për mua.

Nuk më pëlqen veçanërisht të mendoj për trashëgiminë time. Më pyesin shumë për këtë dhe kurrë nuk e di saktësisht se çfarë të them. Por do të doja të mendoja se falë mundësive që më jepen, femrat sportiste mendojnë se mund të jenë vetvetja në fushë. Ato mund të luajnë me agresivitet dhe të pompojnë grushtat. Ato mund të jenë të forta por të bukura. Ato mund të veshin çfarë të duan, të thonë çfarë të duan, të godasin dhe prapanicën dhe të jenë krenarë për të gjitha. Kam bërë shumë gabime në karrierën time. Gabimet janë përvoja të të mësuarit dhe unë i përqafoj ato momente. Unë jam larg perfeksionit, por gjithashtu kam marrë shumë kritika dhe do të doja të mendoja se kam kaluar disa kohë të vështira si një teniste profesioniste, në mënyrë që brezi i ardhshëm ta ketë më të lehtë. Me kalimin e viteve, shpresoj që njerëzit të mendojnë për mua si simbol i diçkaje më të madhe se tenisi. Unë e admiroj Billie Jean sepse ajo kapërceu sportin. Do të doja të ishte: Serena është kjo që është, një teniste e shkëlqyer që i fitoi ato slame.

E vërteta e pasheqerosur e lamtumirës së Serena Williams me

Fatkeqësisht nuk isha gati të fitoja Wimbledon këtë vit. Dhe nuk e di nëse do të jem gati për të fituar Nju Jorkun. Por unë do të përpiqem. Dhe turnetë kryesore do të jenë argëtuese. E di që ka një fantazi fansash që mund ta kisha mundur Margaretën atë ditë në Londër, pastaj ndoshta të kisha thyer rekordin e saj në Nju Jork dhe më pas në ceremoninë e trofeut të them: "Shihemi!" Unë e kuptoj, është një fantazi e mirë. Por unë nuk jam duke kërkuar për ndonjë moment ceremonial, përfundimtar në gjykatë. Unë jam e tmerrshme në lamtumira, më e keqja në botë. Por dijeni se jam më mirënjohëse për ty seç mund ta shpreh me fjalë. Më keni çuar në kaq shumë fitore dhe kaq shumë trofe. Do të më mungojë ai versioni im, ajo vajzë që luante tenis. Dhe do të më mungosh.