Showbiz

Kjo nënë u bë virale pasi djali i saj me autizëm i bëri për herë të parë një pyetje dhe ishte shumë trishtuese

Kjo nënë u bë virale pasi djali i saj me autizëm i bëri

Deri në tetor Kerry Bloch dhe bashkëshorti i saj Robert, nuk e kishin dëgjuar djalin e tyre fliste vërtetë. David erdhi në jetë 21 vite pasi doktorët i kishin thënë Kerry-t se ajo nuk do të mund të kishte kurrë një fëmijë. Ajo lindi fëmijën e saj të parë dhe të vetme në moshën 40-vjeçare dhe u provoi doktorëve të kundërtën.

Rreth moshës 4 vjeç David shfaqi shenja të spektrit autik: “Ishte mirë dhe papritur ishte i përhumbur”. Ai ndaloi së foluri dhe thoshte ndonjë fjalë vetëm kur i kërkonte prindërit, madje mund të qëndronte ditë të tëra pa thënë një fjalë.

[caption id="attachment_441752" align="alignnone" width="399"] David[/caption]

Po pak javë më parë David i bëri pyetjen e tij të parë nënës: “A do të më pëlqejë mua dikush?”. Sa ishte e mahnitur të dëgjonte këtë pyetje nga djali i saj, po aq ishte edhe zemërthyer për kuptimin e asaj pyetjeje. Këtë moment ajo e ndau në rrjetet sociale dhe historia e saj u bë virale.

“Djali im autik 21 vjeç nuk komunikon. Sot më bëri pyetjen e parë. Dhe ishte: ‘A do të më pëlqejë dikush?’”, shkroi Kerry.

Si ju përgjigj ajo? Gruaja tregon se i shpjegoi të birit se ajo dhe bashkëshorti i saj e pëlqenin dhe e donin atë. Zoti e pëlqente gjithashtu, si dhe gjyshja e tij e ndjerë. “Dhe i thash, jam e sigurt se kushdo që të takon do të të pëlqejë”.

Kerry tha që djali i saj donte shumë të kishte miq, pasi ndihej i vetmuar. Përgjigjja që mori në internet ishte shumë emocionuese, shumë vetë nisën të shkruanin se ishin gati të bëheshin miku i tij, disa prej fëmijëve me çrregullime të spektrit autik.

Dhe pati një falenderim prej tij:

/ Burimi BuzzFeedNews/ Tiranapost.al