Kombinohu me Emin

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të çmuara

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

Nga Emi Seiti/ Thesaret e përjetshme të dollapit shpeshherë tregojnë një histori - 10 kryeredaktoret e Vogue ndajnë veshjet pa të cilat nuk mund të jetonin dhe nostalgjinë pas tyre.

Edward Enninful, British Vogue:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Bleva copën time të preferuar të të gjitha kohërave në vitet 1990 - një xhaketë të zezë nga Jil Sander. Unë e kam veshur për më shumë se 20 vjet tani, dhe ende njerëzit më pyesin se ku e kam blerë. Për mua, ajo përfaqëson atë që supozohet të jetë qëndrueshmëria: sasi më e ulët, cilësi më e lartë dhe një investim në veshje që do të zgjasë gjithë jetën”.

Emanuelle Alt Vogue Paris:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Nuk mund të jetoja pa xhinset e mia 'Butler' nga APC. Ato ishin një blu e errët kur i bleva, por me kalimin e kohës, ato u bënë gjithnjë e më të lehta. Tani, ato kanë një nuancë të veçantë. Gjëja më e keqe që mund t'i bëni mjedisit është të prodhoni xhinse të lara me gurë - prandaj jam shumë e lumtur që këto xhinse nuk janë të tilla dhe kanë një prodhim natyral.”

Christiane Arp, Vogue Gjermani:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Elementi më i dashur për mua është një xhaketë Chanel nga koleksioni SS11. Drejtori artistik i Chanel, Eric Pfrunder, ma dhuroi pas një seti fotografik, pasi Karl Lagerfeld i kishte thënë se kisha një humbje në familje. Kjo xhaketë ka fuqi magjike: sapo e vesh, ndihem e sigurt dhe e mbrojtur. Është e ngjashme me një përqafim nga një mik ose një anëtar i familjes. Është një pjesë që buron jetë dhe dashuri. “

Anna Wintour, American Vogue:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Ne të gjithë e dimë se diamantet janë të përjetshme, por ametistet, citrinat dhe akuamarinet janë po aq të mrekullueshme. Ato zbukurojnë gjerdanin SJ Phillips që kam pasur që nga vitet 1980, kur u martova në Neë York. Kur e vesh, mendoj për bashkëshortin tim, fëmijët e mi dhe fillimin e karrierës si kryeredaktore në Vogue . Për mua, ky gjerdan është përkufizimi i qëndrueshmërisë, pasi do të mbetet gjithmonë një pjesë thelbësore e garderobës sime. ”

Seda Domaniç, Vogue Turkey:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Unë zotëroj këtë jumpsuit xhins ëndërrimtar nga Ralph Lauren, të cilin më pëlqen ta vesh gjatë pushimeve. Është i përkryer për të kaluar kohë në natyrë, çiklizëm, shëtitje apo kopshtari. Më bën të ndihem e lirë dhe e pakufizuar, plus është i rehatshem për të udhëtuar pasi nuk rrudhoset. Sa herë që e shoh në gardërobën time, më kujton gjithe ato këto kujtime të bukura. Hera e fundit që e kam veshur ishte për një degustim verë në Rioja, Spanjë."

Andrea B?hounková, Vogue Republika Çeke:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“ Shumica e bizhuterive të mia më janë të dhuruara, kjo është arsyeja pse kjo do të thotë bota për mua. Unaza ime Repossi ishte një dhuratë për ditëlindjen time të fundit ndërsa kur lindi vajza ime une mora unazën time Victoire De Castellane. Kur linda, stërgjyshja më dha një gjerdan floriri me një varëse të gdhendur. Nuk e vesh çdo ditë, sepse është jashtëzakonisht delikate. Një ditë, do të doja t'ia kaloja stërmbesës sime - nëse do të kisha fatin të kem një të tillë. “Më pëlqen gjithashtu të mbledh këpucë, per momentin kam mjaftueshëm. Por një palë të veçanta do të thonë shumë për mua; një palë të dizenjuara nga stilistja çeke Denisa Nová, të punuara me dorë në Republikën Çeke. Unë i kam veshur për më shumë se 10 vjet. “

Sofia Lucas, Vogue Portugal:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“ Isha gjashtë apo shtatë vjeç kur nëna ime më bleu një komplet me tre pulovra leshi me jakë V në ngjyrë të kuqe të errët, blu dhe të zezë. E mbaj mend akoma sa shumë i urreja atëherë, sidomos atë të ziun. Ata ishin shumë të mëdhenj për mua dhe më kujtonin pulovrat që mbante gjyshi im. Nëna ime, nga ana tjetër, i pëlqenin ngjyrat dhe cilësia e tyre. Sa herë që ajo më detyronte t'i vishja, unë thjesht i hiqja përsëri. Vite më vonë, i gjeta në një sirtar në gardërobën time. Isha gati t'i jepja për bamirësi, por më pushtoi nostalgjia. I provova dhe… ishin në formë të përsosur. Tani, 40 vjet më vonë, thjesht nuk mund t'i heq ato. Vajza ime adoleshente, e cila nuk e di historinë e origjinës së tyre, i pëlqen t'i marrë ato me raste. Kjo histori më ka mësuar dy gjëra: nënat kane gjithmonë të drejtë, dhe pothuajse çdo veshje meriton një shans të dytë.”

Eugentia de la Torriente, Vogue Spain:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“ Unë zotëroj një koleksion të madh fustanesh të zinj. I vesh aq shpesh saqë janë bërë pak a shumë uniforma ime. Ky fustan është një nga të preferuarit e mi. Është nga stilistja spanjolle Sybilla, e cila e kupton trupin femëror si askush tjetër. Ky fustan është sa komod aq edhe lajkatar. Është e përkryer për udhëtime dhe çdo rast, me të vërtetë. E vesha kur takova Obamën në Madrid, e vesha në një shfaqje Guçi në Firence dhe e vesh në zyrë në një ditë normale pune. Tingëllon si një klishe, por fustani i zi i vogël është me të vërtetë zemra rrahëse e çdo gardërobë.”

Priya Tanna, Vogue India:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Unë i kam në pronësi vathët e mi diamant për gati 20 vjet. Ata ndoshta kanë qenë investimi im më i zgjuar në stilin tim. Ata nuk dalin kurrë nga moda dhe thjesht shkojnë me gjithçka. Ato janë të rrumbullakëta, por janë projektuar në një mënyrë që i bën ato të duken pothuajse këndore. Te perjetshme, klasike – Ato janë të preferuarat e mia. ”

Thaleia Karafyllidou, Vogue Grecce:

10 editorët e Vogue zbulojnë veshjet e tyre më të

“Kjo bluzë mëndafshi vintage nga Celine ishte në fakt e nënës sime që e bleu atë gati 20 vjet më parë. Vitin e kaluar, ajo më në fund ma dha mua. Ajo e kishte ditur gjithmonë se sa shumë e doja. Kjo bluzë është një klasike absolute. Mund ta vesh atë gjatë ditës dhe, me aksesorët e duhur, krijon edhe veshjen perfekte pas orarit të punës. Copa është e mahnitshme. Mendoj për nënën time sa herë që e vesh.”