Kosova

9 orë diskutime, ende asnjë lajm nga takimi Kurti-Vuçiç

9 orë diskutime, ende asnjë lajm nga takimi Kurti-Vuçiç

Pas nëntë orësh diskutime nuk ka ende asnjë lajm mbi ecurinë e dialogur Kosovë-Serbi.

Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç janë takuar në Ohër. Në fillim takimet u zhvilluan të ndarë me përfaqësuesin e Bashkimit Europian, Josep Borell dhe me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak. Më pas janë ulur në tryezë në takimin e përbashkët të dyja palët Kosovë-Serbi dhe përfaqësuesit e BE-së.

Diskutimet kanë nisur prej orës 15:00.

Në përfundim pritet që Borell të dalë në një deklaratë për mediat.

Kurti dhe Vuçiç janë duke diskutuar mbi njohjen e simboleve përkatëse respektivisht të Serbisë dhe Kosovës, ID-ve dhe targave.

Bisedimet janë zgjatur nga çfarë ishte planifikuar për shkak të pikës që ka të bëjë me asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Që nga nisja e takimeve s’ka pasur asnjë deklaratë të krerëve apo ndërmjetësve.