Kosova

Albin Kurti: Nuk ka “Ballkan të Hapur” për aq kohë sa Serbia është e mbyllur për Kosovën

Albin Kurti: Nuk ka “Ballkan të Hapur” për aq kohë sa

Presidenti i Kosovës Albin Kurti ka thënë në një konferenë për mediat se vendi i tij nuk do të jetë pjesë e nismës "Open Balka"n për aq kohë sa Serbia është e mbyllur për Kosovën.

“Për "Open Balkan" e keni të qartë që qëndrimi mbetet i qartë dhe i pandryshuar. Nuk ka Ballkan të Hapur sa kohë Serbia është e mbyllur për Kosovën… Mund të jetë interesi i saj por emërtimi është i gabueshëm i pavërtetë. Deri në atë ditë mund të ndodhin shumë zhvillime politike…”, është shprehur Kurti në një konferencë për mediat.

Tiranapost.al