Kosova

Video/ Albin Kurti nuk do e dorëzojë mandatin nesër, ja çfarë paralajmëron

Video/ Albin Kurti nuk do e dorëzojë mandatin nesër, ja

Kuvendi i Kosovës votoi sot qeverinë e re me Avudallh Hotin kryeministër. Por për Albin Kurtin kjo është e paligjshme dhe e pavlefshme. Në një video të postuar në rrjetet sociale, kreu i Vetëvendosjes thotë se nesër nuk do bëjë pranim dorëzimin e mandatit duke shtuar: Nuk mund ta pranoj atë që shkarkova. Kurti paralajmëron se Vetëvendosja do kthehet përsëri dhe shumë shpejt. 

'Qeveria e re është e pavlefshme. Kjo është qeverisje koti. Ne jemi qeveria alternative. Nesër nuk do ta bëj pranim dorëzimin. sepse nuk mund ta pranoj atë që shkarkova, ndërsa edhe u dorëzua tek presidenti. Ne vazhdojmë betejën. Do të kthehemi përsëri dhe shumë shpejt'.

Videoja e plotë me deklaratën e Albin Kurtit.