Kosova

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave, momenti kur arrestohet bashkëshorti i Besa Shahinit

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Kryetari i Partisë Socialdemokrate Dardan Molliqaj është arrestuar. Mësohet se bashkëshorti i ish ministres së Arsimit Besa Shahini është arrestuar gjatë një proteste të mbajtur në Prishtinë kundër taksës shtesë për regjistrimin e makinave të qytetarëve kosovarë. Përveç Molliqaj janë arrestuar dhe shtatë aktivistë të tjerë.

Të arrestuarit janë:

Teutë Rrusta

Nol Nushi

Zgjim Hyseni

Qëndrim Sahiti

Frashër Krasniqi

Ali Krasniqi

Korab Korça.

PSD ka publikuar pamje nga protesta dhe përplasja e ashpër me policinë. Ata akuzojnë kryeministrin Kurti për përdorim të dhunës ndaj aktivistëve: Të arrestuarit të lirohen urgjentisht.

Pamje nga protesta:

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Video/ Protestë në Kosovë për taksën e makinave,

Postimi i plotë nga PSD:

Policia e Kosovës, nën urdhërat e Kurtit, ndërhyri dhunshëm duke rrahur e e lënduar brutalisht aktivistet e aktivistët e PSD-së në mënyrë që të ndalin aksionin kundër zhvatjes ndaj qytetarëve.
Kërkojmë lirimin e menjëhershëm të aktivistëve të arrestuar brutalisht e padrejtësisht nga policia!