Kosova

Zelensky shpallet “Njeriu i Vitit” nga Financial Times

Zelensky shpallet “Njeriu i Vitit” nga Financial Times

Gazeta e njohur britanike, Financial Times ka shpallur presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyn, "Njeriun e Vitit”.

"Nëntë muaj në një luftë brutale për mbijetesë kombëtare kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelensky duket i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve. Ajo që ai do të donte të bënte në vend që të përballej me një pushtues të pamëshirshëm është të peshkonte me djalin e tij.

'Unë thjesht dua të kap një krap në lumin Dnipro,' thotë ai.

Për një shije të jetës normale, presidenti i pamundur mund të ketë ende një pritje të gjatë, pavarësisht nga vargu befasues i sukseseve në fushën e betejës për forcat e Ukrainës. Por mesazhi popullor është karakteristik për një lider që ende e përshkruan veten si një njeri me shije modeste dhe një ndjenjë të thellë humanizmi, cilësi që i kanë bërë atij admirimin e ukrainasve dhe mbështetësve të tyre jashtë vendit.

44-vjeçari, Volodymyr Zelensky ka fituar një vend në histori për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë. Presidenti ukrainas ka ardhur për të mishëruar guximin dhe qëndrueshmërinë e popullit ukrainas në luftën e tyre kundër agresionit rus.

Vendimi i Zelensky për të qëndruar në Kiev në vend që të pranojë ofertën e SHBA-së për evakuim ishte një nga momentet më të rëndësishme në luftë.
Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, Ukraina ka befasuar botën duke shmangur sulmin rus në Kiev dhe kundërsulmimet e tij në provinca të tjera”, shkruan FT.