Kronikë e zezë

Ishin fshehur në Angli, ekstradohen dy shqiptarë të akuzuar për vrasje me paramendim

Ishin fshehur në Angli, ekstradohen dy shqiptarë të akuzuar

Dy shqiptarë u ekstraduan sot nga Londra, Britania e Madhe. Interpol Tirana njofton se u ekstradua Hektor Mahmutaj, 45 vjeç, lindur në Fier dhe Ronaldo Kolndreu, 21 vjeç, lindur në Tiranë. 

Hektor Mahmutaj ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Fierit e ka dënuar me 25 vjet burgim, për kryerjen e veprave penale “Vrasja me paramendim”, e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”. Në vitin 1997, Hektor Mahmutaj, pranë rrugës automobilistike të fshatit Bejar, Mallakastër, ka vrarë me armë zjarri shtetasin Gentian Jahaj.

Ishin fshehur në Angli, ekstradohen dy shqiptarë të akuzuar
Ne foto Hektor Mahmutaj

Ndërkohë, Ronaldo Kolndreu ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Tiranës e ka dënuar me 15 vjet burgim, për kryerjen e veprës penale “Vrasja me paramendim”, e mbetur në tentativë. Në vitin 2018, në ambientet e fabrikës së këpucëve, shtetasi Ronaldo Kolndreu ka plagosur me thikë shtetasin S. B.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Mançester, Mbretëria e Bashkuar, u bë i mundur arrestimi i tyre në Londër dhe ekstradimi drejt vendit tonë.