Lajme nga Bota

Sulm kibernetik masiv në Australi. Vidhen 8 milionë patenta dhe pasaporta

Sulm kibernetik masiv në Australi. Vidhen 8 milionë patenta dhe

Firma dixhitale e pagesave dhe huadhënies Latitude Holdings ka deklaruar sot se 7.9 milionë numra të patentave të shoferëve të Australisë dhe Zelandës së Re u vodhën në një sulm masiv informacioni në shkallë të gjerë më 16 mars.

53,000 numra pasaportash janë vjedhur gjithashtu.

Janë vjedhur edhe pasqyrat financiare të disa klientëve.

"Ne jemi duke korrigjuar platformat e prekura nga sulmi dhe kemi zbatuar monitorim shtesë të sigurisë", tha CEO Ahmed Fahour në një deklaratë.

Aksionet e Latitude ranë 2.5% në 1.18 dollarë australianë (rreth 0.78 dollarë).

"Sa herë që investitorët dëgjojnë për një 'shkelje të dhënash', ata priren të supozojnë më të keqen.

Një bandë ransomware ka hedhur të dhënat e vjedhura të klientëve të Medibank.

Australia fajëson kriminelët kibernetikë në Rusi për shkeljen e të dhënave të Medibank

Disa firma australiane kanë raportuar sulme kibernetike gjatë muajve të fundit dhe ekspertët thonë se kjo është për shkak të një industrie të sigurisë kibernetike të pamjaftueshme në vend.