Lajme nga Bota

27 emigrantë humbin jetën nga përmbysja e varkës në qytetin port të Francës

27 emigrantë humbin jetën nga përmbysja e varkës në

27 persona ndërruan jetë të mërkurën si pasojë e përmbysjes së një varke me emigrantë, që po përpiqej të arrinte në Mbretërinë e Bashkuar, pranë Calais, raportojnë mediat franceze.

Rreth orës 14:00, një peshkatar raportoi zbulimin e disa trupave që notonin në Calais, mësoi AFP nga Ministria e Brendshme.

Pas incidentit të rëndë, Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin do të vizitojë vendngjarjen. Në llogarinë e tij në Twitter, ai ka shprehur “emocionin e fortë përballë kësaj tragjedie”.

Prefektura detare e Kanalit dhe Detit të Veriut tha se një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar për të gjetur persona të tjerë që mund të jenë ende në det, disa prej të cilëve tashmë janë gjetur.

Një pajisje ajrore dhe detare u vendos me dy helikopterë, një varkë patrullimi të Marinës Franceze, një varkë vëzhgimi detar bregdetar dhe një varkë shpëtimi.

Tiranapost.al