Lajme nga Bota

43-vjeçarja Roberta Metsola në ditën e ditëlindjes zgjidhet Presidente e Parlamentit Europian

43-vjeçarja Roberta Metsola në ditën e ditëlindjes

Është nga Malta, 43 vjec, Roberta Metsola është Presidentja e re e Parlamentit Evropian. Metsola u zgjodh në votimin e parë me 458 vota (për t'u zgjedhur mjaftonin 309).

Zgjedhja e Metsolës u diskutua që ditën e djeshme si e mundshme, duke qenë se kandidatura e saj kishte marrë mbështetjen e tre grupeve politike që janë pjesë e shumicës në Parlamentin Evropian: Partia Popullore Evropiane (EPP), e qendrës së djathtë (S&D), qendra e majtë dhe grupi liberal Renew Europe.

43-vjeçarja Roberta Metsola në ditën e ditëlindjes

Metsola do të marrë detyrën që deri përpara pak ditësh e mbante David Sassoli. Sassoli u nda nga jeta në 11 janar ndërsa ishte ende në detyrë.

Roberta Metsola e feston pikërisht sot 43-vjetorin e saj. Ajo është eurodeputete që nga viti 2013. Është eurodeputetja e parë e zgjedhur në Maltë.

Më herët se të angazhohej me politikë ajo kishte qenë eksperte avokatie në të drejtën evropiane. Është diplomuar në College of Europe.

43-vjeçarja Roberta Metsola në ditën e ditëlindjes

Nga viti 2012 deri në 2013-ën ka qenë këshilltare e Përfaqësueses së Lartë për Çështjet Evropiane, Catherine Ashton.

43-vjeçarja Roberta Metsola në ditën e ditëlindjes

Metsola është e martuar me politikanin dhe menaxherin finlandez Ukko Metsola, nga i cili ka marrë edhe mbiemrin. Bashkë kanë katër fëmijë.