Lajme nga Bota

80 mijë turistë bllokohen në ishullin kinez pas shtrëngimit të masave për Covid-19

80 mijë turistë bllokohen në ishullin kinez pas shtrëngimit

Rreth 80,000 turistë janë bllokuar në qytetin turistik popullor Sanya në ishullin tropikal Hainan të Kinës pasi autoritetet njoftuan masa të reja kufizuese për të frenuar një shpërthim të Covid-19 .

Transporti publik u pezullua dhe lëvizjet e njerëzve brenda qytetit u kufizuan që nga mëngjesi i së shtunës. Turistëve të bllokuar u kërkohet të qëndrojnë për shtatë ditë dhe të bëjnë pesë teste për Covid-19 përpara se të nisen.

Kufizimet vijnë në kulmin e sezonit të turizmit veror për provincën e ishullit, një destinacion popullor që shpesh quhet Hawaii i Kinës për plazhet me rërë, pyjet tropikale dhe hotelet e nivelit të lartë.

Mbi 80% e fluturimeve që nisen nga Sanya u anuluan të shtunën, sipas të dhënave nga kompania e gjurmimit të fluturimeve Variflight. Të gjithë trenat që niseshin nga Sanya u anuluan gjithashtu, tha transmetuesi shtetëror CCTV të shtunën.