Lajme nga Bota

Adoleshenti amerikan shpallet i pafajshëm pasi ekzekutoi 2 persona në trazirat racore

Adoleshenti amerikan shpallet i pafajshëm pasi ekzekutoi 2 persona në

Një adoleshent amerikan që qëlloi për vdekje dy burra gjatë trazirave racore është liruar nga akuzat për vrasje dhe të gjitha akuzat e tjera pasi pretendoi vetëmbrojtje, raporton BBC.

Kyle Rittenhouse, 18 vjeç, vrau burrat dhe plagosi një të tretë në rrugët e Kenosha, Wisconsin, më 25 gusht 2020.

Gjatë gjykimit të profilit të lartë dhe përçarës politik, avokati e tij tha se ai kishte patur frikë për jetën. Prokurorët argumentuan se ai po kërkonte telashe atë natë.

Trupat e Gardës Kombëtare janë dërguar në qytet mes frikës së trazirave. Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden u bëri thirrje njerëzve që "të shprehin pikëpamjet e tyre në mënyrë paqësore", duke thënë se ndërsa rezultati i çështjes "do të lërë shumë amerikanë të ndihen të zemëruar dhe të shqetësuar, duke përfshirë edhe mua, ne duhet të pranojmë se juria ka folur".

Rittenhouse qëlloi për vdekje Joseph Rosenbaum, 36 vjeç, dhe Anthony Huber, 26 vjeç, dhe më pas plagosi 27-vjeçarin Gaige Grosskreutz. Z. Rittenhouse dhe njerëzit që ai qëlloi janë të gjithë të bardhë.

Ai u përball me pesë akuza, duke përfshirë vrasje me dashje, e cila dënohet me burgim të përjetshëm.

Fati i tij u vendos nga një juri prej 12 personash e përbërë nga shtatë gra dhe pesë burra, të cilët kishin kaluar më shumë se tre ditë duke diskutuar.

Adoleshenti filloi të dridhej nga të qarat dhe gati u rrëzua teksa dëgjoi fjalët "jo fajtor" të lexuara pesë herë.

Dy netë para se të shfaqej në Kenosha vitin e kaluar, trazirat kishin shpërthyer në rrugët e saj pasi policia qëlloi Jacob Blake, një burrë me ngjyrë, duke e lënë të paralizuar.

Adoleshenti Rittenhouse, atëherë 17 vjeç, kishte udhëtuar në qytet nga shtëpia e tij në Illinois. I armatosur me një pushkë gjysmë automatike, ai tha se kërkonte të ndihmonte në mbrojtjen e pronës nga trazirat.

Gjatë gjyqit, anëtarëve të jurisë iu shfaq video, ndonjëherë kornizë për kornizë, duke çuar deri dhe pas çdo gjuajtjeje.

Në fjalët e tyre përfundimtare, avokatët e z. Rittenhouse argumentuan se ai "po përpiqej të ndihmonte këtë komunitet" dhe "reagoi ndaj njerëzve që e sulmonin atë". Ndërkohë, prokurorët vunë në dyshim se përse ai theu shtetrrethimin në një qytet ku nuk jetonte dhe "shtrihej se ruante" njerëzit dhe pronat që nuk i njihte.

Tiranapost.al