Lajme nga Bota

Adoleshentja ruse do bëjë burg se kritikoi në rrjete sociale luftën ruse në Ukrainë

Adoleshentja ruse do bëjë burg se kritikoi në rrjete sociale

Olesya Krivtsova ka një tatuazh anti-Putin në njërin kyç të këmbës dhe po aty një byzylyk që gjurmon çdo lëvizje të saj.

Adoleshentja ruse do bëjë burg se kritikoi në rrjete sociale

E reja nga rajoni Arkhangelsk i Rusisë duhet ta mbajë pajisjen përsa kohë do jetë në arrest shtëpie, pasi është akuzuar për postimet në mediat sociale ku kritikon luftën ruse në Ukrainë.

Zyrtarët rusë e kanë shtuar Krivtsova-n në listën e terroristëve dhe ekstremistëve, në të njëjtin nivel me ata të ISIS-s, Al Kaedën dhe Talibanët.

Krivtsova është studente, por që për momentin nuk po mundet t`i vazhdojë studimet.

Aktualisht, Krivtsova po qëndron në arrest shtëpie, në apartamentin e nënës së saj në Severodvinsk dhe i është ndaluar çdo formë komunikimi online.

“Rasti i Olesya nuk është i pari, as i fundit”, tha për CNN Alexei Kichin, avokati i Krivtsova.

Monitoruesi i pavarur i të drejtave të njeriut OVD-Info tha se të paktën 61 raste të tilla janë ndjekur në Rusi, në vitin 2022 me akuzat e justifikimit të terrorizmit në internet. 26 persona janë dënuar.

Nëna e Olesyas, Natalya Krivtsova, thotë se qeveria po përpiqet t'i japë një paralajmërim publikut, me vajzën e saj, pra ta bëjë kokë turku.