Lajme nga Bota

Akt terrorist në Liverpul! Vritet nga shpërthimi i një taksie pasagjeri dhe plagoset drejtuesi

Akt terrorist në Liverpul! Vritet nga shpërthimi i një taksie

Një shpërthim jashtë Spitalit të Grave në Liverpool të dielën e Përkujtimit është shpallur një incident terrorist nga policia.

Një taksi shpërtheu dhe u përfshi nga flakët pak para orës 11:00 GMT pranë hyrjes sw spitalit, duke vrarë pasagjerin dhe duke plagosur shoferin.

Taksisti, i quajtur David Perry, u shpall hero nga kryebashkiaku i Liverpool-it Joanne Anderson për mbylljen e të dyshuarit brenda automjetit dhe 4 persona janë arrestuar në qytet sipas Aktit të Terrorizmit.

Shefi i Policisë kundër Terrorizmit në North West, Russ Jackson, tha se pasagjeri i taksisë dukej se kishte bërë një "pajisje shpërthyese të improvizuar" që shkaktoi shpërthimin.

Ndihmës shefi i policisë Jackson tha se policia e dinte identitetin e sulmuesit, por nuk do ta konfirmonte në këtë fazë. Motivimi i burrit ishte "ende për t'u kuptuar", shtoi ai.

Kryeministri Boris Johnson do të kryesojë një takim urgjent të Cobra këtë pasdite në përgjigje të shpërthimit, tha Downing Street.

Jackson tha se e kuptonte se shoferi i Delta Taxis Z. Perry mori një pasagjer në Rutland Avenue, pranë Sefton Park, të dielën.

"Burri kishte kërkuar që të dërgohej në Spitalin e Grave të Liverpoolit, i cili ishte rreth 10 minuta larg. Ndërsa taksia iu afrua pikës së lëshimit në spital, një shpërthim ndodhi nga brenda makinës, i cili shpejt e përfshiu atë nga flakët. Fatmirësisht, shoferi i taksisë u largua në kohë," shtoi ai.

Jackson tha se shoferi i taksisë ishte liruar nga spitali pasi u trajtua për plagët e tij.

Ai tha se policia ishte "në dijeni se kishte ngjarje përkujtimore vetëm pak larg nga spitali dhe se shpërthimi ndodhi pak para orës 11 të mëngjesit".

"Ne nuk mund të krijojmë asnjë lidhje në këtë moment me këtë, por është një linjë hetimi që ne po ndjekim," shtoi ai.

Policia tha se një person i katërt, 20 vjeç, u arrestua më herët në zonën e Kensington të qytetit dhe ishte në paraburgim.

Tre persona të tjerë - 21, 26 dhe 29 vjeç - u arrestuan të dielën në rrugën Sutcliffe në Kensington. Jackson tha se burrat e arrestuar besohej se ishin "bashkëpunëtorë" të pasagjerit të taksisë.

Ai tha se oficerët po shikonin bashkëpunëtorët e burrit, të dhënat e tij telefonike dhe blerjet që mund të kishte bërë. Të katër burrat në paraburgim do të merren në pyetje nga detektivët e antiterrorizmit.

Oficerët po kontrollojnë dy adresa - një në rrugën Sutcliffe dhe një të dytë në Rutland Avenue ku janë gjetur "artikuj të rëndësishëm", tha policia.

Një kordon është vendosur në të dy vendet dhe tetë familje janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Jackson tha se policia e kishte "lidhur" pasagjerin e taksisë në të dyja adresat, por ishte e pasigurt se në cilën prej tyre jetonte.

Fqinja Sharon Cullen tha se ajo u evakuua nga shtëpia e saj pranë rrugës Sutcliffe nga oficerët që i thanë asaj "çfarëdo që po ndodh në pjesën e pasme të shtëpisë, mund të shpërthejë bllokun".

Ajo tha se mendonte se katër persona të moshës rreth të 20-tave jetonin në adresë.

"Unë nuk njoh asnjë prej tyre, por njëri prej tyre gjithmonë dukej se ishte në një PC në dhomën e tij të gjumit," tha ajo.

Njerëzit po lejohen të hyjnë dhe të dalin nga Spitali i Grave në Liverpool, por oficerët mund të shiheshin në hyrje të ndërtesës dhe po ndalonin makinat për kontrolle ndërsa hynin në parking.

Pacientëve u është thënë që të marrin pjesë në takime si zakonisht, por planifikimet e vizitave janë kufizuar deri në njoftimin e mëtejshëm, tha spitali.

Tiranapost.al