Lajme nga Bota

Alarm për linë e majmunit edhe në Spanjë

Alarm për linë e majmunit edhe në Spanjë
Autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë lëshuar një alarm për një shpërthim të mundshëm të lisë së majmunëve pasi tetë burra shfaqën simptoma të ngjashme me infeksionin viral, i cili tashmë është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Portugali.

Një zëdhënës i departamentit rajonal të shëndetit të Madridit tha se rastet e dyshuara po analizoheshin nga Qendra Kombëtare e Mikrobiologjisë për të marrë një diagnozë përfundimtare.

Autoritetet portugeze kanë konfirmuar pesë raste dhe po hetojnë 15 raste të tjera të dyshuara.

I pari nga shtatë rastet e regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar përfshinte një person që kishte qenë së fundmi në Nigeri, ku besohet se ishte infektuar me infeksionin.

Simptomat e hershme të lisë së majmunit përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, ënjtje të nyjeve limfatike. Puçra që mund të duket si lija e dhenve ose sifilizi mund të zhvillohet dhe të përhapet nga fytyra në pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë organet gjenitale. Shumica e njerëzve shërohen brenda pak javësh.