Lajme nga Bota

Nuk mendoj se nga nesër do të ketë vetëm harmoni mes nesh! Angela Merkel mesazh Joe Biden. Për çfarë e ka fjalën?

Nuk mendoj se nga nesër do të ketë vetëm harmoni mes nesh!

Angela Merkel ka paralajmëruar se nuk do të dakortësohet me presidentin e ri të SHBA Joe Biden për gjithçka dhe se edhe me një administratë të re në Uashington, Evropa do të duhet të marrë më shumë përgjegjësi ushtarake dhe diplomatike në botë.

"Mos mendoni se nga nesër do të ketë vetëm harmoni mes nesh", u tha ajo gazetarëve vetëm një ditë pas inaugurimit të Biden. "Do të ketë gjithashtu argumente se si t'i bëjmë gjërat më mirë për dy vendet tona."

Hyrja e Biden në Shtëpinë e Bardhë u prit me lehtësim të madh në Gjermani, e cila u sulmua në mënyrë nga paraardhësi i tij Donald Trump për gjithçka.

Përkundër shënimit të saj, kancelarja shprehu optimizëm të gjerë në lidhje me të ardhmen e marrëdhënies transatlantike, duke thënë se do të kishte "shumë më shumë hapësirë ??për marrëveshje politike" me Biden sesa me paraardhësin e tij.

Ajo aprovoi me kokë urdhrat ekzekutivë që ai nënshkroi ditën e tij të parë në detyrë, i cili ndaloi tërheqjen e SHBA-së nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe e ktheu atë në marrëveshjen e klimës së Parisit, duke thënë se Gjermania priste të punonte me Amerikën si për shëndetin ashtu edhe për çështjet e klimës. "Bashkëpunimi do të mbështetet në një themel më të gjerë të besimeve të përbashkëta," tha ajo.

Ajo  shtoi se sfida strategjike me të cilat u përball Evropa nën Presidentin Trump nuk ishin zhdukur.

"Evropa në tërësi do të duhet të marrë më shumë përgjegjësi, si në aspektin ushtarak dhe diplomatik," tha ajo. "Lajmi i mirë është që të dy Gjermania dhe BE janë të gatshme ta bëjnë këtë."

Por disa irritues pritet të qëndrojnë në marrëdhëniet SHBA-Gjermani. SHBA për shembull, ka zemëruar Gjermaninë duke vendosur sanksione ndaj Nord Stream 2, një projekt të cilin Merkel vuri në dukje se kundërshtohet nga demokratët dhe republikanët në Uashington. Kancelarja tha se sanksione të tilla ekstraterritoriale nuk janë "në rregull".

Kritikët evropianë të tubacionit thonë se kjo do të rrisë mbështetjen e kontinentit në gazin Gazprom në një kohë kur Kremlini po heq përsëri liritë qytetare në Rusi dhe i ka bërë thirrje Berlinit të tërheqë projektin në funksion të arrestimit të Alexei Navalny, kritiku i shquar i presidentit rus Vladimir Putin.

Merkel të enjten tha se nuk kishte ndryshuar mendim për Nord Stream 2, të cilën ajo gjithmonë e ka mbështetur. Por ajo sugjeroi që të ishte në favor të një diskutimi të gjerë me SHBA në lidhje me marrëdhëniet energjetike të Evropës me Rusinë, për të cilin "ne vendosim gjithçka në tryezë".

"Ne do të duhet të flasim për atë që marrëdhëniet ekonomike me Rusinë në sektorin e gazit janë të pranueshme dhe cilat jo", tha ajo, duke theksuar se SHBA gjithashtu blen naftë nga Rusia.

Artikulli i marrë nga Financial Times, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.