Lajme nga Bota

Angela Merkel paralajmëron gjermanët për muajt e ardhshëm

Zbatoni këto 5 rregulla!

Angela Merkel paralajmëron gjermanët për muajt e ardhshëm

Kancelarja Angela Merkel ka paralajmëruar gjermanët se do të përballen me muaj të vështirë përpara, ndërsa vendi shënoi një rekord të ri ditor me mbi 7,800 raste të reja me Covid.

Ajo u bëri sot thirrje gjermanëve që të bashkëpunojnë ashtu si bënë në pranverë për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

“Muaj të vështirë na presin. Si do të jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona - kjo do të vendoset në të gjitha ditët dhe javët e ardhshme dhe do të vendoset nga sjellja jonë” tha ajo në podcast-in e saj javor.

Me rritjen e numrit të të infektuarve, Merkel u bëri thirrje qytetarëve në Gjermani të shmangin udhëtimet e panevojshme, të anulojnë festat dhe të qëndrojnë në shtëpi sa herë që është e mundur.

“Çfarë bëri që ta kalonim më me lehtësi gjysmën e parë të pandemisë? Ishte fakti që ne qëndruam së bashku dhe iu bindëm rregullave të jashtëzakonshme. Ky është ilaçi më efektiv që kemi aktualisht kundër pandemisë dhe është më i nevojshëm tani se kurrë. Ne duhet të shkojmë më tej. Unë ju bëj thirrje: takohuni me më pak njerëz, qoftë në shtëpi ose jashtë. Ju lutemi anuloni çdo udhëtim që nuk është absolutisht thelbësor, çdo festë që nuk është absolutisht thelbësore. Qëndro në shtëpi, kur është e mundur”, tha ajo.

Thirrja e Merkel erdhi ndërsa Presidenti Frank-Walter Steinmeier hyri në karantinë pasi një truproje doli pozitiv me koronavirus./ Burimi Daily Mail