Lajme nga Bota

Anglia është gati të heqë pothuajse të gjitha kufizimet anti-Covid

Anglia është gati të heqë pothuajse të gjitha kufizimet

Shumica e kufizimeve ligjore për të parandaluar përhapjen e
koronavirusit në Angli do të hiqen javën e ardhshme, tha në Parlamentin britanik kryeministri britanik Boris Johnson . Nga e hëna, maskat për fytyrën nuk do të jenë më të detyrueshme askund në Angli.

"Shkencëtarët tanë besojnë se ka të ngjarë që vala Omicron tani të ketë arritur kulmin kombëtar," tha Johnson.

Kufizimet në Angli ishin nga më pak të rreptat e vendosura në të gjithë Evropën për të kundërshtuar valën Omicron. Ato përfshijnë një kërkesë që maska ????për fytyrën të vishen në hapësira të brendshme të mbushura me njerëz, leje të detyrueshme për COVID-19 - të cilat tregojnë statusin e vaksinimit ose një test të fundit negativ - për të hyrë në ambiente të mëdha dhe udhëzime për të punuar nga shtëpia aty ku është e mundur.

Kryeministri tha se qeveria e tij shpresonte të hiqte kërkesën e vetme ligjore të mbetur, për këdo që rezulton pozitiv për COVID-19 të izolohet për të paktën pesë ditës.

Pavarësisht se numri i rasteve mbetet i lartë në MB, numri i infeksioneve të reja ditore është ulur me 38.9% gjatë javës së kaluar. Numri i shtrimeve në spitale lidhur me COVID-19 gjithashtu ka filluar të bjerë.

Tiranapost.al