Lajme nga Bota

Anulohen qindra fluturime në Gjermani për shkak të reshjeve të dëborës

Anulohen qindra fluturime në Gjermani për shkak të reshjeve

Qindra fluturime vendase dhe ndërkombëtare u anuluan në aeroportet më të ngarkuara të Gjermanisë për shkak të kushteve ekstreme të motit. Në Frankfurt, aeroporti më i madh i Gjermanisë, pothuajse 600 nga 1.047 fluturimet e planifikuara duhej të anuloheshin për shkak të borës, akullit dhe temperaturave të ulëta.

Operatori i aeroportit njoftoi pasdite se të gjitha fluturimet nga aeroporti u anuluan pasi avioni nuk mund të ngrihej më në mënyrë të sigurt për shkak të reshurave të vazhdueshme.

Udhëtarët u këshilluan të kontrollonin statusin e fluturimeve të tyre përpara se të udhëtonin në aeroport. Në aeroportin e Munihut, një qendër tjetër kryesore ndërkombëtare, rreth 250 fluturime u anuluan.

Kompania gjermane Lufthansa njoftoi se reduktoi ndjeshëm të gjithë orarin e fluturimeve në distanca të shkurtra dhe të gjata. Reshjet e dendura të borës dhe shiut të ngrirë shkaktuan gjithashtu vonesa dhe anulime në aeroportet në Dusseldorf, Hamburg dhe Stuttgart.

Agjencia gjermane e motit ka paralajmëruar se temperaturat e ulëta do të vazhdojnë edhe gjatë ditës, veçanërisht në jug dhe jugperëndim të vendit.