Lajme nga Bota

Biden kryeson listën e amerikanëve të ndaluar në Rusi, por Trump nuk është në të

Biden kryeson listën e amerikanëve të ndaluar në Rusi, por

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë publikoi të shtunën një listë të përditësuar me afro 1000 amerikanë të ndaluar përgjithmonë nga hyrja në vend, një shuplakë kryesisht simbolike në përgjigje të sanksioneve të ashpra të vendosura nga vendet perëndimore për pushtimin brutal të Ukrainës në shkurt.

Biden që nga Marsu ishte ndaluar tashmë të vizitonte Rusinë, ashtu si Sekretari i Shtetit Antony Blinken, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe Gjenerali i Ushtrisë Mark Milley.

Por lista e përditësuar tani përfshin nënpresidenten Kamala Harris, si dhe djalin e Biden, Hunter Biden, themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg dhe Hillary Clinton, ish-sekretaren e shtetit dhe zonjë e parë.

Në listë hynë edhe aktori Morgan Freeman dhe investitori miliarder George Soros.

Trump nuk ishte në listën e 963 amerikanëve të ndaluar.

Gjatë viteve, Trump ka lavdëruar presidentin rus Vladimir Putin dhe ka kritikuar hetimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA të vitit 2016 që përfunduan me fitoren e Trump ndaj rivales demokrate Clinton.