Lajme nga Bota

Bllokohen pistat, vonesa në aeroportin e Mynihut sot

Bllokohen pistat, vonesa në aeroportin e Mynihut sot

Aeroporti i Mynihut u mbyll këtë mëngjes pasi aktivistët e klimës u ulën në dy pista duke bllokuar fluturimet.

Një nga dy pistat e aeroportit tani është hapur, por do të ketë vonesa, thonë zëdhënës të aeroportit.

Kjo ngjarje ka ndodhur në një moment kur ngarkesa e fluturimeve është e madhe.

Forca të shumta policie dhe zjarrfikëse shkruan në vendngjarje për të larguar aktivistët.

Si arritën të depërtojnë në pista?

Zëdhënësi i policisë federale tha se tetë persona fillimisht u përpoqën të hynin në katër pika të ndryshme në të njëjtën kohë duke prerë gardhin e sigurisë së aeroportit.