Lajme nga Bota

CNN: Municionet e prodhuara nga SHBA u përdorën në sulmin izraelit në Rafah

CNN: Municionet e prodhuara nga SHBA u përdorën në sulmin

Municionet e prodhuara në Shtetet e Bashkuara u përdorën në sulmin vdekjeprurës izraelit në një kamp civilësh në Rafah të dielën, sipas një analize të kryer nga CNN në vendin e ngjarjes.

Nga analiza është parë bishti i një bombe me diametër të vogël GBU-39 (SDB) të prodhuar nga SHBA-ja.

“GBU-39, i prodhuar nga Boeing, është një municion me precizion të lartë “i projektuar për të sulmuar objektiva pikash të rëndësishme strategjike”, tha eksperti i armëve shpërthyese Chris Cobb-Smith për CNN.

Megjithatë, “përdorimi i çdo municioni, qoftë edhe i kësaj madhësie, do të ketë gjithmonë rreziqe në një zonë me popullsi të dendur,” tha Cobb-Smith, i cili është gjithashtu një ish-oficer i artilerisë së Ushtrisë Britanike.

Të paktën 45 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u plagosën si pasojë e një zjarri që shpërtheu pas sulmit të ushtrisë izraelite në periferi të qytetit më jugor të Gazës.

Shumica prej viktimave ishin gra dhe fëmijë.

Sulmi i përshkallëzuar i Izraelit në Rafah, ku rreth 1.3 milionë palestinezë po strehoheshin është dënuar nga ndërkombëtarët, me agjencitë e Kombeve të Bashkuara, grupet e ndihmës dhe qeveritë e shumta që i bëjnë thirrje Benjamin Netanyahu që të ndalojë menjëherë ofensivën.