Lajme nga Bota

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë kafshuar nga lakuriqët duke mbledhur mostra

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

Shkencëtarët që punojnë në laboratorin në Wuhan të Kinës janë kafshuar nga lakuriqë nate të infektuar ndoshta edhe me Covid-19. Ngjarja thuhet të ketë ndodhur dy vite më parë, teksa shkencëtarët kanë shkuar në një shpellë për të mbledhur mostra.

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

Në videon që është shfaqur dy vite më parë, para se të shpërthente pandemia e koronavirusit fillimisht në Wuhan, dhe më pas në të gjithë botën, tregon shkencëtarët e Institutit të Virologjisë së Wuhanit teksa mbledhin lakuriqë nate plot me viruse, pa mjetet mbrojtëse. Kjo do të thotë shkelje e dukshme të rregullave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

Një prej shkencëtarëve shihet duke mbajtur kafshën  ndërsa dorezat e tij plastike janë shpuar pas kafshimit, duke bërë që dhëmbët e lakuriqit të natës të depërtojnë në lëkurën e shkencëtarit. Kjo sipas ekspertëve mund të jetë dhe një formë e përhapjes së koronavirusit, përfshirë Covid-in.

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

Dalin pamjet/ Shkencëtarët e Wuhanit pranojnë se janë

OBSH ka dërguar një ekip shkencëtarësh në Wuhan për të hetuar origjinën e virusit, por Pekini zyrtar ka thënë se megjithëse Wuhani është vendi ku u zbuluan së pari rastet, nuk është domosdoshmërisht vendi i origjinës së virusit.

Koronavirusi i ri, i cili shkakton sëmundjen Covid-19, u zbulua për herë të parë në Ëuhan në fund të vitit 2019. Ekipi i OBSH-së pas disa problematikave me ndalim në hyrje, ka mbërritur në Wuhan për të filluar hetimin, i cili synon të hetojë origjinën e pandemisë.

*Tiranapost.al.