Lajme nga Bota

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të bjerë

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

Ky është imazhi i parë i raketës kineze Marxh Long 5B që do të bjerë në planetin Tokë për shkak se ka dalë jashtë kontrollit. Raketa me peshë 21 ton, supozohej të binte në Oqean, por autoritetet kineze humbën aftësinë për të kontrolluar raketën dhe tanimë askush nuk e di se ku do të bjerë raketa 30 metër e gjatë.

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

Pritet që të godasë mesnatën e nesërme, ndërsa Departamenti i Mbrojtjes në SHBA nuk dihet saktësisht se ku dhe kjo pritet të zbulohet në orët në vijim. Pamja e raketës që hyn në atmosferën e Tokës u kap nga Virtual Telescope me bazë në Itali

Gianluca Masi, një astronaut i angazhuar në Projektin Virtual Telescope i cili kapi imazhin, tregon për mediat: Dielli ishte vetëm disa gradë poshtë horizontit, kështu që qielli ishte tepër i ndritshëm: këto kushte e bënë imazhin jo shumë të qartë, ndonëse arriti të kapej.

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

Megjithëse idea e rënies së një rakete nga hapësira mund të duket shumë e frikshme, ekspertët thonë se ka shumë shanse që të godasë në zona të populluara.

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

Nëse mbetjet e raketës do të shkaktojnë ndonjë dëm, Kina do të jetë përgjegjëse para botës.

E drejta ndërkombëtare përcakton një regjim kompensimi që do të zbatohej në shumë rrethana të dëmtimit në Tokë, si dhe kur satelitët përplasen në hapësirë.

Këto janë pikat e mundshme të goditjes së raketës të copëtuar në hapësirë.

Del jashtë kontrollit raketa kineze: Ja zonat e mundshme ku mund të

*Tiranapost.al.