Lajme nga Bota

Departamenti i drejtësisë në SHBA heton skemën 'ryshfet për falje' në Shtëpinë e Bardhë

Departamenti i drejtësisë në SHBA heton skemën 'ryshfet

Një skemë e pretenduar "ryshfet për falje" në Shtëpinë e Bardhë është nën hetim nga departamenti i drejtësisë.

Dokumenti nuk përmend emrin e presidentit Donald Trump ose individë të tjerë dhe lë shumë pyetje pa përgjigje, por vjen pas raportimeve të mediave se presidenti amerikan po shqyrton faljet e mëdha para se të largohet nga detyra muajin e ardhshëm.

Hetimi i departamentit të drejtësisë pretendon se një individ ofroi "një kontribut të konsiderueshëm politik në këmbim të faljes presidenciale ose heqjes së dënimit".

Të martën në mbrëmje, një zyrtar i departamentit të drejtësisë tha për “Reuters” se asnjë zyrtar i qeverisë amerikane nuk është "subjekti ose shënjestra" e hetimit.

Trump reagoi një ditë më parë duke përdorur një nga frazat e tij të preferuara për të kritikuar median edhe pse detajet ishin të përfshira në gazetat zyrtare të gjykatës. "Hetimi i faljes është Fake Neës!" shkroi Trump në Tëitter.

Dokumenti u vulos nga gjykata e rrethit për District of Columbia, në Uashington. Disa nga 20 faqet e saj janë redaktuar plotësisht, duke nënkuptuar se zbulimi i detajeve tani mund të rrezikojë një hetim të vazhdueshëm.

Javën e kaluar Trump fali Michael Flynn, ish-këshilltarin e tij të sigurimit kombëtar, i cili ishte deklaruar dy herë fajtor për gënjeshtra ndaj FBI. Neë York Times raportoi të martën se Trump dhe Rudy Giuliani, avokati i tij personal, diskutuan javën e kaluar mundësinë e një falje.

*Artikulli i marrë nga The Guardian. Përkthyer dhe përshtatur për Tiranapost.al.