Lajme nga Bota

Dosja e FBI-së zbulon komplotin e vitit 1983 për të vrarë Mbretëreshën Elizabeth

Dosja e FBI-së zbulon komplotin e vitit 1983 për të vrarë

Mbretëresha Elizabeth II e Britanisë u përball me një kërcënim të mundshëm për vrasje 40 vjet më parë, përpara një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara, sipas dokumenteve të publikuara rishtazi nga Byroja Federale e Hetimit.

Një dokument prej 103 faqesh u postuan në faqen në internet të FBI-së të martën. Dosjet mbulojnë përgatitjet për disa udhëtime që mbretëresha e ndjerë bëri në SHBA, duke përfshirë një turne zyrtar në Bregun Perëndimor me burrin e saj, Princin Philip, në 1983.

Dosja e FBI-së zbulon komplotin e vitit 1983 për të vrarë

Një dokument detajon një informacion të mbledhur rreth një muaj para asaj vizite nga policia e San Franciskos në lidhje me një telefonatë nga "një burrë që pretendoi se vajza e tij ishte vrarë në Irlandën e Veriut nga një plumb gome".
Dokumenti vazhdon: “Ky burrë pohoi gjithashtu se do të përpiqej të dëmtonte mbretëreshën Elizabeth dhe do ta bënte këtë ose duke hedhur ndonjë objekt nga Ura Golden Gate mbi Royal Yacht Britannia kur të lundronte poshtë, ose do të përpiqej të vriste Mbretëreshën Elizabeth kur ajo të vizitote Parkun Kombëtar Yosemite.”

Dosjet ilustrojnë hipervigjilencën e FBI-së ndaj kërcënimeve të mundshme ndaj monarkes britanike, në bashkëpunim me Shërbimin Sekret të SHBA-së, shkruan CNN.