Lajme nga Bota

Edhe Anglia rikthen masat për Covid! Boris Johnson: Kush të mundet të punojë nga shtëpia

Edhe Anglia rikthen masat për Covid! Boris Johnson: Kush të mundet

Boris Johnson ka konfirmuar se qeveria po kalon në planin B të koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve në mënyrë të shpejtë të variantit Omicron.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Downing Street, Kryeministri lëshoi ??udhëzime të reja për britanikët që të punojnë nga shtëpia aty ku është e mundur nga e hëna.

Maskat e fytyrës do të jenë gjithashtu të detyrueshme nga e premtja në shumicën e ambienteve publike të mbyllura, si kinematë, teatrot me përjashtime për disa vende si pub-et dhe restorantet.

Johnson shtoi se pasaportat e vaksinave ose testet negative do të kërkohen për klubet e natës dhe vendet e tjera me numër të madh njerëzish që nga e mërkura.

Ai gjithashtu njoftoi se do të futet testimi ditor në vend të izolimit për ata që kanë qenë në kontakt me personat e infektuar.

Kryeministri theksoi se masat e Planit B "nuk përbëjnë një bllokim" dhe u bëri thirrje njerëzve që të "vazhdojnë" me shfaqjet dhe festat e Krishtlindjeve.

Ai tha se qëllimi i tij ishte që kufizimet të ishin në fuqi "jo më vonë se fillimi i janarit dhe ndoshta më herët".

Tiranapost.al