Lajme nga Bota

Efektet anësore të alkoolit para dhe pas marrjes së vaksinës anti-COVID

Efektet anësore të alkoolit para dhe pas marrjes së vaksinës

Të gjithë e dimë që mbajtja e sistemit imunitar të fortë gjatë pandemisë COVID-19 është shumë e rëndësishme. Tashmë që vaksinat po shpërndahen, ngadalë por me siguri, duhet të mbetet ende një përparësi kryesore, veçanërisht në lidhje me monitorimin dhe madje edhe uljen e mundshme të marrjes së alkoolit nëse keni pirë shumë.

Studimet kanë treguar që pirja e tepërt e alkoolit mund të ndikojë negativisht në sistemin tuaj imunitar. Për shembull, në një studim të vitit 2015, botuar në revistën “Alkooli” zbuloi se një periudhë e vetme e pirjes së tepërt të alkoolit rrit inflamacionin në vetëm disa orë dhe pengon aftësinë e trupit për të rregulluar sistemin imunitar dhe për të luftuar në mënyrë efektive infeksionin deri në disa ditë më pas. Alkooli gjithashtu shton shumë stres në trup, duke e bërë më të vështirë rikuperimin, thonë ekspertët.

Ndoshta kjo është arsyeja pse shkencëtarët në të gjithë botën janë të kujdesshëm në lidhje me pirjen para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19, kohë e rëndësishme kur trupi juaj i përgjigjet dozës dhe ndërton mbrojtjen kundër virusit.

Muajin e kaluar, një zyrtar shëndetësor në Rusi udhëzoi qytetarët të mos pinë për dy javë para dhe gjashtë javë pas marrjes së vaksinës Sputnick V, raporton Reuters. Sidoqoftë, zhvilluesi aktual i vaksinës, Dr. Alexander Gintsburg, më vonë shkroi në Tëitter për të sqaruar se ai besonte se rekomandimi ishte tepër ekstrem dhe se marrësit nuk duhet të pinin për tre ditë para dhe tre ditë pasi të vaksinoheshin (pavarësisht nga lloji i vaksinës).

"Një gotë shampanjë nuk do të dëmtojë askënd, madje as sistemin tuaj imunitar," shkroi gjithashtu në Tëitter llogaria e Sputnick V më 9 dhjetor.

Ndërkohë, në MB, një ekspert shëndetësor rekomandoi që njerëzit të kufizojnë marrjen e alkoolit një ditë para dhe një ditë pas vaksinimit, raporton Business Insider.

Ekspertët në SHBA po “këndojnë një melodi tjetër”. Ëilliam Moss, drejtori ekzekutiv i Qendrës Ndërkombëtare të Vaksinave në Universitetin Johns Hopkins, i tha Business Insider, "Nuk ka asnjë provë që nëse keni një birrë ose një gotë verë disa ditë pasi të keni bërë vaksinën, kjo do të ndërhyjë në reagimin ose mbrojtjen tuaj imune pas vaksinës. Kur kjo thuhet në një mënyrë kaq ekstreme, mendoj se në të vërtetë është e dëmshme për shëndetin publik ".

Me fjalë të tjera, për sa kohë që pini në mënyrë të moderuar dhe konsumoni më pak sesa ajo që konsiderohet e tepërt, nuk duhet të shqetësoheni shumë për konsumimin tuaj para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19.

Artikulli i marrë nga eatthis, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.