Lajme nga Bota

Eksodi i shqiptarëve në Angli edhe si shkak i Tik-tokut

Eksodi i shqiptarëve në Angli edhe si shkak i Tik-tokut

Anglezët vijojnë fushatën e dekurajimit të emigrimit të shqiptarëve në Britanisë së Madhe.

Këtë herë the Economist sjell një artikull me personazh kryesor, Besmirin nga Kukësi, i cili tregon dy jetët e tij, atë në Kukës dhe atë në Tik Tok.

Artikulli i The Economist

Në një qytet të vogël në veri-lindje të Shqipërisë, 32-vjeçari Besmir Billa po lufton me një armik të padukshëm. Billa ka jetuar në Kukës – një nga vendet më të varfra në Evropë – gjatë gjithë jetës së tij. Si i ri, ai i rezistoi dëshirës për të gjetur punë diku tjetër, sepse donte të qëndronte pranë familjes së tij. Ai gjithmonë shpresonte që nipat e tij, të cilët janë si bij për të, të bënin të njëjtën zgjedhje. Ai përpiqet t'i edukojë ata për kulturën e tyre, duke vënë në pah madhështinë e maleve përreth dhe duke i mësuar të luajnë çiftelinë, një instrument tradicional me tela shqiptare. Por Billa e ndjen se po i humb ata.

Forcat kundër tij janë më të errëta dhe kapriçioze se tregu ndërkombëtar i punës: algoritmet e TikTok. Nipat e tij janë të lidhur me aplikacionin e mediave sociale, i cili u ofron një rrymë videosh shqiptarëve duke i nxitur ata të shkojnë në Britani dhe të pasurohen. Këto klipe po “shkatërrojnë shoqërinë”, tha Billa kur e takova në fillim të këtij viti. “Nuk është jeta reale, është një iluzion. Për të marrë pëlqime dhe vëmendje.”

Në një shkollë, vajzat adoleshente më thanë se nuk kishte kush t'i çonte në festën e maturës, sepse shokët e tyre të klasës ishin të gjithë në Britani. "Është sikur djemtë janë zhdukur"

Për të parë se për çfarë po fliste, kërkova Angli në shiritin e kërkimit të TikTok. Një nga rezultatet e para ishte një klip që ofronte për të çuar njerëzit në Britani ilegalisht. Të gjitha videot i nxisnin shqiptarët që vinin në Londër.

Kontrabandistët paguanin 18,000 £ për të kaluar shqiptarët nëpër kanal. Në qershor 2022, njerëzit vunë re reklama anonime që shfaqen në burimet e tyre TikTok, të cilat ofruan transportin e njerëzve në një varkë të vogël për vetëm 4,000 £

Ata që mbeten shikojnë jetën e miqve të tyre në Londër duke luajtur në telefonat e tyre. Influencerat që kanë bërë kalimin postojnë video në TikTok të tyre duke kaluar Big Ben me makina të shtrenjta.

Një nga yjet më të mëdhenj të rrjeteve sociale të Kukësit është një mashkull i quajtur Aleks Vishaj. Nuk është e qartë se kur Vishaj erdhi për herë të parë në Britani, por ai u raportua se ishte deportuar në vitin 2021. Ai arriti, disi, të rihynte në vend dhe tani poston video për 35,000 ndjekësit e tij. Nipat e Billa-s, të cilët janë shtatë dhe 11 vjeç, ishin të prirur ta takonin dhe të bënin një selfie, si çdo fëmijë tjetër në qytet. Asnjëri nuk ka folur në mënyrë eksplicite për lëvizjen në Britani, por Billa ka frikë se do të vijë.

“Ata më tregojnë se si duan një makinë vërtet të shtrenjtë, ose më thonë se duan të jenë ndikues në mediat sociale. Është vërtet e vështirë për mua të di se çfarë t'u them atyre, "tha ai.

Këtë vit Besmir Billa provoi diçka të re në përpjekje për të mbajtur nipërit e tij në Kukës: ai krijoi një llogari të tijën TikTok. Ai kap bukurinë natyrore të rajonit: video të miqve të tij që ecin nëpër male të gjelbërta, duke mbledhur lule dhe duke përkëdhelur kuaj të egër. “Ideja që kisha është të shpreh diçka të vlefshme. Jo diçka pa kuptim. Mendoj se kjo është diçka që njerëzit në të vërtetë kanë nevojë”, tha Billa.

Tani për tani, Billa ka vëmendjen e nipërve të tij.