Lajme nga Bota

Emrat dhe vendet që do drejtojnë BE-në! Meloni lihet jashtë loje

Emrat dhe vendet që do drejtojnë BE-në! Meloni lihet jashtë

Gjashtë liderët e BE-së që negociojnë detyrat kryesore të bllokut kanë rënë dakord që Ursula von der Leyen e Gjermanisë, António Costa i Portugalisë dhe Kaja Kallas e Estonisë duhet të marrin pozitat më të larta në Komisionin Evropian, Këshillin Evropian dhe shërbimin e politikës së jashtme.

Gjashtë negociatorët janë kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe kryeministri polak Donald Tusk (për Partinë Popullore Evropiane), kryeministri spanjoll Pedro Sánchez dhe kancelari gjerman Olaf Scholz (për socialistët) dhe presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri holandez Mark Rutte (për liberalët).

Hapi tjetër do të jetë takimi i liderëve të BE-së në Bruksel të enjten, ku të tre emrat do t'u paraqiten krerëve të shteteve dhe qeverive për miratim.

Një nga zyrtarët, (duke folur si të gjithë, në kushte anonimati), tha se kryeministres italiane Giorgia Meloni nuk do t'i pëlqejë që ajo (përsëri) nuk ishte e përfshirë në negociata.

Meloni nuk ishte pjesë e diskutimit të së martës si një kusht i vendosur nga liberalët dhe grupet e qendrës së majtë, të cilët ishin zotuar të mos mbështesin von der Leyen nëse ajo arrinte marrëveshje me lideren italiane.

Megjithatë, Italia ka të ngjarë të marrë një portofol shumë të lartë në Komisionin e ardhshëm Evropian.

Kryeministri hungarez Viktor Orbán shkroi në mediat sociale pasi lajmi u publikua të martën se marrëveshja e EPP-së “bërë me të majtët dhe liberalët bie ndesh me gjithçka që bazohej BE-ja. Në vend të përfshirjes, ajo mbjell farat e ndarjes. Zyrtarët e lartë të BE-së duhet të përfaqësojnë çdo shtet anëtar, jo vetëm të majtët dhe liberalët!”