Lajme nga Bota

Finlanda: Nuk hyjmë në NATO pa Suedinë

Finlanda: Nuk hyjmë në NATO pa Suedinë

Finlanda nuk do të vazhdojë procesin për anëtarësimin në NATO pa Suedinë.

Në një konferencë për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, presidenti finlandez Sauli Niinistöm tha se propozimi i Turqisë në lidhje me aplikimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO ishte një surprizë totale.

“Në Suedi është thënë se “kauza e Finlandës është edhe e jona”. Në të njëjtën mënyrë e themi dhe ne, kauza e Suedisë është e jona. Kjo do të thotë që ne shkojmë më tej krah për krah”, ka thënë kryeministri finlandez.