Lajme nga Bota

Fotoja e tij “mbërtheu” internetin, por kush është fituesi i vërtetë pas Bernie Sanders

Fotoja e tij “mbërtheu” internetin, por kush është

Dorashkat e veshura nga senatori Bernie Sanders në inaugurimin e Presidentit Joe Biden kanë “mbërthyer” internetin, por Burton Snowboards, kompania e xhupave utilitare-elegante që mbante veshur ligjvënësi i Vermont po shijon gjithashtu momentin e saj në qendër të vëmendjes.

Shitjet e xhupave Burton Edgecomb u rritën në ditën e inaugurimit të Biden, duke dyfishuar numrin e tyre nga 17 ditët e mëparshme, ndërsa ngjyra e veshur nga Bernie tashmë ka mbaruar, sipas një raporti.

Fotoja e tij “mbërtheu” internetin, por kush është

Si pasojë e bërjes meme globale, senatori Sanders tani po shet një kravatë që mban imazhin e famshëm të tij për 45 dollarë.

Donna Carpenter, e cila ndihmoi në ndërtimin e Burton së bashku me burrin e saj për 37 vjet, sot është pronare dhe kryetare.

Carpenter debutoi në listën e Forbes të grave më të pasura të vetë-bërë në vitin 2020 dhe Forbes vlerëson vlerën e saj neto në 530 milion dollarë, bazuar në të ardhurat e vlerësuara prej rreth 300 milion dollarë në vitin 2020.

Por manjatia e dëborës dëshiron që kompania e saj të qëndrojë më shumë se fitimi.

Fokusi i Burton në përgjegjësinë shoqërore përputhet me vlerat politike të senatorit Sanders. Si një Socialist Demokrat i aprovuar i cili u bë një figurë kombëtare si një kandidat presidencial në 2016-ën në zgjedhjet paraprake Demokratike, Sanders është bërë një nga zërat më me ndikim për drejtësinë sociale.

Përurimi i senatorit Sanders është kapitulli i fundit në marrëdhëniet komode midis ligjvënësit dhe kompanisë së dëborës. Në vitin 2018, Burton zbuloi një xhaketë të porositur dhe një triko me mëngë të gjata me fytyrën e Sanders të shtypur në pjesën e pasme në një bashkëpunim midis Jake Burton Carpenter dhe njerkut të Sanders Dave Driscoll, i cili më pas punoi në kompaninë e veshjeve në natyrë.

Artikulli i marrë nga Forbes, përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tiranapost.al.