Lajme nga Bota

Franca miraton ligjin për vaksinim të plotë, nuk pranohen më tamponët negativë në ambjente të brendshme publike

Franca miraton ligjin për vaksinim të plotë, nuk pranohen më

Parlamenti i Francës miratoi ditën e djeshme ligjin që ndalon njerëzit e pavaksinuar të frekuentojnë restorantet, arenat sportive dhe ambientet e tjera të mbyllura me 215 vota pro dhe 58 kundër. Ky ligj është një nga përpjekjet e qeverisë për të ulur numrin e pacientëve të shtruar në spitale për shkak të variantit shumë ngjitës Omicron.

Më shumë se 91% e të rriturve francezë janë plotësisht të vaksinuar dhe disa kritikë kanë vënë në dyshim nëse ky ligj do të bëjë shumë ndryshim.

Qeveria e Macron shpreson se kjo masë do të jetë e mjaftueshme për të kufizuar numrin e pacientëve që mbushin spitalet në mbarë vendin, pa iu drejtuar një bllokimi të ri.

Masat e reja të izolimit do t'i jepnin një goditje tjetër ekonomisë, dhe gjithashtu mund të ulin shanset e Macron për t'u rizgjedhur në votimet presidenciale të 10 prillit.

Deri më tani, në Francë është kërkuar një leje kalimi për COVID-19 për të shkuar në restorante, kinema, muze dhe shumë vende në të gjithë vendin, por personat e pavaksinuar janë lejuar të hyjnë nëse tregojnë një test negativ të orëve të fundit.

Me ligjin e ri për vende të tilla si pikat turistike, shumë trena dhe për të gjitha fluturimet e brendshme, kërkohet vaksinim i plotë dhe zbatohet për të gjithë ata që janë 16 vjeç e lart.

Disa përjashtime mund të bëhen për ata që së fundmi janë shëruar nga COVID-19. Ligji ashpërson edhe gjobat për falsifikimin e certifikatës së vaksinimit dhe lejon kontrollet e identitetit për të shmangur mashtrimin.

Më shumë se 76% e kapacitetit të spitaleve franceze janë të zëna nga pacientë me virus, shumica e tyre të pavaksinuar. Ashtu si shumë vende, Franca është nën kontrollin e variantit Omicron.