Lajme nga Bota

Gazetari rus shet Çmimin Nobel për Paqe për të ndihmuar fëmijët e Ukrainës 

Gazetari rus shet Çmimin Nobel për Paqe  për të ndihmuar

Çmimi Nobel për Paqe i nxjerrë në ankand nga gazetari rus Dmitry Muratov për të mbledhur para për fëmijët refugjatë ukrainas u shit në Nju Jork të hënën për 103.5 milionë dollarë (98.3 milionë euro).

Identiteti i blerësit nuk është bërë publik.

Muratov, i cili u nderua me medaljen e artë në tetor të 2021, ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta dhe ishte kryeredaktori i botimit kur u mbyll në mars nga Kremlini.

Ishte ideja e Muratov për të nxjerrë në ankand çmimin e tij, pasi kishte njoftuar tashmë se do të dhuronte çmimin shoqërues prej 500,000 dollarësh për bamirësi.

Muratov ka thënë se të ardhurat do t'i shkojnë drejtpërdrejt UNICEF-it në përpjekjet e saj për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur nga lufta në Ukrainë. Vetëm pak minuta pasi mbaroi ofertimi, UNICEF-i i tha shtëpisë së ankandeve se kishte marrë tashmë fondet.