Lajme nga Bota

Gjermania nuk mbështet ndalimin e vizave turistike për qytetarët rus

Gjermania nuk mbështet ndalimin e vizave turistike për qytetarët

Kancelari gjerman Olaf Scholz po refuzon të mbështesë thirrjet në rritje për një ndalim vizash turistike për rusët në mbarë BE-në.

Duke folur në Oslo pas një takimi me udhëheqësit nordikë, Scholz tha: “Kjo nuk është lufta e popullit rus. Është lufta e Putinit dhe ne duhet të jemi shumë të qartë në këtë temë”.

“Është e rëndësishme për ne të kuptojmë se ka shumë njerëz që ikin nga Rusia sepse nuk janë dakord me regjimin rus,” tha ai në një konferencë për shtyp të hënën në kryeqytetin norvegjez.

Gjatë muajit të fundit, Finlanda dhe Estonia kanë qenë ndër zërat kryesorë që bëjnë thirrje për një qasje në mbarë BE-në për të trajtuar çështjen e rusëve që shfrytëzojnë një "zbrazëtirë" të sanksioneve që u lejon atyre të udhëtojnë me rrugë tokësore në BE.

Ekziston shqetësimi se kjo i lejon rusët të përdorin aeroportet ndërkombëtare si Helsinki për të udhëtuar lirshëm, për të shkuar me pushime dhe për të shmangur pasojat që synonin të kishin sanksionet.