Lajme nga Bota

Gjykatësi italian kërkon falje pas vetëvrasjes së 27-vjeçares shqiptare në burg: Sistemi dhe unë kemi dështuar

Gjykatësi italian kërkon falje pas vetëvrasjes së

Donatella Hodo u vetëvra në moshën 27-vjeçare natën mes 1 dhe 2 gushtit 2022 në qelinë ku mbahej në burgun Montorio, në Verona, Itali. E reja me origjinë shqiptare, por që jetonte në Itali prej rreth njëzet vitesh, vuante dënimin për një sërë vjedhjesh dhe kishte probleme me varësinë nga droga.

Ndër më të pikëlluarit, përveç babait të saj, është edhe magjistrati Veronez që kishte ndjekur çështjen dhe kishte arritur të krijonte një marrëdhënie të veçantë me të.

"Gjyqtari dhe unë po qanim të dy - tha babai i Donatellës për Corriere della Sera. - Ne ndjehemi të mundur dhe të humbur, ne kërkuam falje. Unë po dridhesha, Donatella ime gjithmonë më fliste për këtë magjistrat si baba të dytë, ajo thoshte se ishte i vetmi që e merrte në zemër situatën e tij”.

Ditë pas tragjedisë, tani është Vincenzo Semeraro, Gjykatësi Mbikëqyrës i Gjykatës së Veronës që shkroi një letër që u lexua në kishë gjatë funeralit të Donatella Hodo-s.

“Ne jemi njerëz përpara se të bëhemi gjyqtarë, dhe unë, si gjyqtar, por mbi të gjitha si burrë, ndjej se kam dështuar tani që një vajzë 27-vjeçare me të cilën kam të bëj që nga viti 2016, ka kryer vetëvrasje në burg. Meqenëse Donatella ka kryer gjestin e saj tragjik, unë vazhdoj t'i bëj vetes një mijë pyetje. Ku gabova, në çfarë? Sa herë që një person në burg merr jetën e tij, kjo do të thotë se i gjithë sistemi ka dështuar. Në rastin e Donatellës, unë isha pjesë e sistemit pasi e kisha ndjekur rastin e saj për gjashtë vjet. Pra, si sistemi, edhe unë kemi dështuar”.

Tiranapost.al